logo gisplay

Dron zlokalizuje zaginionych i udzieli im pomocy

Dron zlokalizuje zaginionych i udzieli im pomocy (fot. AirPas Machines)Firma AirPas Machines z Gdyni rozpoczęła prace nad dronem, który ma ułatwić zlokalizowanie zaginionych osób i udzielić im pomocy.

Dron już wkrótce ma zrewolucjonizować sposób, w jaki służby będą mogły udzielać pomocy zaginionym i poszkodowanym w wypadkach. Bezzałogowiec w sposób kompleksowy spełniałyby funkcję SAR (Search and Rescue).

Maszyna będzie wyposażona zarówno w kamerę HD, jak i kamerę termowizyjną o wysokiej rozdzielczości. Wszystko to ma ułatwić zlokalizowanie zaginionych osób. Oprócz tego, dron będzie wyposażony w zasobnik ratunkowy, który w sytuacji poszukiwań na wodzie, umożliwi zrzucenie bojki ratunkowej, która po zderzeniu z wodą, sama się napompuje. W wypadku osób poszukiwanych w trudno dostępnych górzystych czy gęsto zalesionych terenach, istnieje możliwość zrzutu bojki sygnalizującej, gdzie dana osoba się znajduje za pomocą sygnału dźwiękowego, świetlnego, a także sygnału GPS.

Z gotowego drona mogłyby korzystać służby odpowiedzialne za poszukiwania osób zaginionych, tj.: policja, straż pożarna czy WOPR. To właśnie z uwag zawodowych ratowników korzystali gdyńscy projektanci drona-karetki.

Prototyp powstaje w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Bezzałogowiec ma powstać w pierwszym kwartale 2018 roku, a pierwsze egzemplarze mają trafić do produkcji niskoseryjnej na początku 2019 roku. Rozpoczęcie prac nad dronem poszukiwawczo–ratunkowym stało się możliwe dzięki dofinansowaniu projektu prze Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018