logo gisplay

Ile zarabia geodeta - zarobki geodety i sposób ich zwiększenia

Jaki jest sposób na zwiększenie zarobków geodetów?Pokazujemy jakie są zarobki geodety oraz w jaki sposób geodeta zarobki może zwiększyć.

Dlaczego to robimy? Ostatnio do Projektu “Przyszły Programista” wiele zgłoszeń pochodzi od osób po geodezji i kartografii. Podczas procesu rekrutacji podają powody, dla których chcą zmienić zawód i zostać programistami. Najczęściej mówią o tym, że jako programiści mogliby dużo więcej zarabiać i chociaż nie podają tego jako główny powód, to odpowiedź ta powtarza się prawie u każdego kandydata. Jedna z osób szczególnie mi utkwiła w pamięci, gdyż napisała, że chcąc odłożyć na remont mieszkania i wesele, musi oprócz etatowej pracy wykonywać dodatkowe projekty po godzinach. Napisała również, że chciałaby to zmienić i w przyszłości przychodzić do domu nie martwiąc się o to, ile jeszcze musi dodatkowo poświęcić czasu po pracy i w weekendy, żeby zarobić na realizację swoich planów. Natomiast inny kandydat do Projektu podsumował temat jednym zdaniem: “developerzy mają godne zarobki, geodeci niestety nie”.

Geodeta - zarobki

Poniżej przedstawiamy graficznie jak wyglądają zarobki geodetów wg raportu Sedlak&Sedlak (i portalu wynagrodzenia.pl). Mediana (wartość środkowa) zarobków to 3243 zł brutto.

Geodeta - zarobki brutto

Co ma wpływ na zarobki geodety?

Według portalu wynagrodzenia.pl (omawiającego raport Sedlak&Sedlak), na wysokość zarobków geodety wpływa:

  • wielkość firmy, w której przyjdzie geodecie pracować,
  • kapitał firmy - czy firma będzie mogła sobie pozwolić na wyższe wynagrodzenia,
  • wykształcenie - pełne czy niepełne lub ewentualnie w trakcie nauki,
  • staż pracy - przy większym doświadczeniu można liczyć na lepsze zarobki,
  • region zatrudnienia - niestety w tym wypadku ma znaczenie czy pracuje się w małej miejscowości czy dużym mieście.

W jaki sposób geodeta może zwiększyć swoje zarobki wychodząc poza swoją branżę?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, do Projektu “Przyszły Programista” zgłasza się coraz więcej osób po geodezji i kartografii. Jest to Projekt skierowany do ludzi, którzy ukończyli kierunek inżynierski lub ścisły, jednak z różnych powodów chcą zmienić branżę lub podnieść swoje kwalifikacje i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy dzięki opanowaniu umiejętności programowania.

Co oprócz wysokich zarobków, skłania geodetów do podjęcia nauki programowania, przedstawimy poniżej.

Praca przy komputerze - mamy wrażenie, że wielu z kandydatów nie chce już pracować w terenie, ponieważ woli i lubi pracę przy komputerze.

Możliwość pracy zdalnej - jest to duży plus dla wielu geodetów, ponieważ w swojej pracy nie mają za bardzo możliwości pracy z domu. Czeka ich albo biuro albo praca w terenie i na delegacjach. A w przypadku posiadania rodziny, możliwość pracy zdalnej i elastycznej (w różnych, dogodnych godzinach, wtedy kiedy są najbardziej efektywni) daje nieraz bardzo dobre rezultaty.

Stworzenie czegoś pożytecznego dla innych, co ułatwi, usprawni, umili im życie - wiele osób, które starają się o miejsce w Projekcie “Przyszły Programista” pokazuje swoimi odpowiedziami, że naprawdę chce pomóc innym. Takie osoby mają “poczucie głodu” - niespełnienia. Chcieliby coś zmienić, zrobić dla innych, często mają nawet już jakiś plan, ale nie posiadają umiejętności programowania, które pozwoliłyby im ten plan zrealizować. Jedni widzą duże możliwości poprawy i zmiany w swojej obecnej pracy i branży (ulepszenie lub stworzenie programów, które usprawnią i przyspieszą pracę innym geodetom). Inni mają pomysły z całkiem innych dziedzin.

Liczne oferty pracy - kandydaci do Projektu zauważają jak dużo jest ofert pracy dla programistów, szczególnie tych z doświadczeniem. Specjaliści są bardzo poszukiwani i ściągani na różne sposoby do firm (kuszeni benefitami, wysokimi zarobkami, elastycznym czy zdalnym trybem pracy). Mają też propozycje pracy dla firm zagranicznych (bez konieczności wyjazdu z Polski) z jeszcze wyższymi zarobkami.

Możliwość ciągłego rozwoju, samodoskonalenie - czytając odpowiedzi osób po geodezji i kartografii, widzimy jak bardzo chcą się oni rozwijać i doskonalić. Bardzo często wymieniają te rzeczy jako powody, dla których chcą zmienić branżę i zostać programistami. Zapewne w swojej branży docierają do poziomu, w którym nie mają możliwości dalszego rozwoju, a jest im on potrzebny, ponieważ są bardzo otwarci na zdobywanie wiedzy i nowych umiejętności.

Bycie konkurencyjnym na rynku pracy - w obecnych czasach umiejętność programowania jest bardzo pożądana na rynku pracy. Dlatego kandydaci chcąc wyróżnić się spośród innych, decydują się na zdobycie tej umiejętności.

Przyszłościowy zawód - ostatnim często wymienianym powodem jest to, że programowanie i branża IT stale się rozwija. Pojawiają się nowe języki, frameworki, nowe programy, a dobrych programistów stale brakuje. Dlatego wiele osób po geodezji i kartografii decyduje się na zmianę zawodu, ponieważ uznają, że patrząc w przyszłość, jest to dla nich dobra inwestycja w siebie. Uważają, że dzięki nabyciu umiejętności programowania będą mieli większe szanse na rynku pracy, lepsze warunki finansowe, pewniejszą pracę i bezpieczniejszą przyszłość.

Zarobki geodety a zarobki programisty

Aby zobaczyć czy na pewno programiści zarabiają więcej niż geodeci, przedstawiamy poniżej porównanie ich wynagrodzeń wg portalu wynagrodzenia.pl (omawiającego raport Sedlak&Sedlak).

Zarobki geodety a programisty - porównanie

Czy osoba po geodezji i kartografii jest dobrym kandydatem na programistę?

Nieraz osoby biorące udział w rekrutacji do Projektu “Przyszły Programista” zastanawiają się czy dadzą radę i będą w stanie nauczyć się programowania. Doświadczenie pokazuje, że kandydaci po geodezji i kartografii dzięki swoim inżynierskim studiom (pisanie projektów, trenowanie umysłu) oraz odpowiednim cechom, które są sprawdzane podczas procesu rekrutacji, są bardzo dobrze przygotowani do udziału w tym Projekcie. A na dodatek bardzo wciągają się w programowanie i sprawia im ono wiele satysfakcji. Pisze o tym m.in. Bartłomiej, mgr inż. geodezji i kartografii:

“(…) System rekrutacji sprawił, że naprawdę czuć profesjonalizm i poważne podejście „do sprawy”. Już poleciłem to szkolenie znajomemu, który zakwalifikował się i też bierze udział w tym projekcie. Podczas nauki najbardziej mi pomaga kontakt z prowadzącym, indywidualny tok, wystarczający czas na zrozumienie materiału i moje cechy charakteru: upór, cierpliwość, chęć rozwoju. Programowanie naprawdę jest dla mnie fascynujące. Chce tu dać z siebie wszystko.”

Jego opinię potwierdza też inny geodeta, mający 27 lat, uczestnik Projektu:

“Do udziału w Projekcie zachęciły mnie perspektywy pracy jako programista oraz to, że zdobyte umiejętności będę mógł wykorzystać w moim wyuczonym zawodzie. Podczas nauki bardzo pomaga mi różnorodność wskazanych źródeł, z których mogę czerpać wiedzę. Im dalej zagłębiam się w tajniki programowania, tym bardziej mi się ono podoba. Dla osób cierpliwych i wytrwałych programowanie łatwo może stać się hobby.”

Więcej wypowiedzi pokazujących jak sobie radzą oraz co sądzą uczestnicy i absolwenci Projektu znajduje się na stronie: http://przyszlyprogramista.pl/opinie

Dołącz i Ty do fascynującego świata IT!

Spodobał Ci się powyższy artykuł? Chciałbyś zostać programistą i dołączyć do branży IT? Jesteś inżynierem lub absolwentem studiów ścisłych? Jeśli odpowiedziałeś 3xTAK, to możesz wziąć udział w rekrutacji do Projektu „Przyszły Programista"!

Jeśli przejdziesz wymagającą rekrutację, a następnie ambitne szkolenie, to droga do świata IT stanie przed Tobą otworem!

Wejdź teraz na stronę http://rekrutacja.przyszlyprogramista.pl a następnie wyślij swoje CV na dole strony w formularzu i przekonaj się czy nadajesz się na programistę!

Artykuł sponsorowany

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018