logo gisplay

10 nowych miast na mapie Polski

Od 1 stycznia 2019 r. na administracyjnej mapie Polski pojawiło się 10 nowych miast. Zlikwidowana została natomiast  jedna gmina.

Za sprawą dwóch rozporządzeń Rady Ministrów – z lipca i z grudnia tego roku status miasta z dniem 1 stycznia 2019 r. otrzymują: Koszyce, Lubowidz, Nowa Słupia, Pierzchnica, Szydłów i Wielbark. W stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę status miasta został przywrócony również miejscowościom: Nowy Korczyn, Oleśnica, Opatowiec i Pacanów. Tym samym od początku 2019 roku w Polsce będzie już 940 miast.

Nadanie statusu miasta jest poprzedzane konsultacjami społecznymi z mieszkańcami, a następnie opiniowane przez Radę Gminy. Uzyskanie tego statusu wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. Może przynieść także wymierne korzyści, na przykład zyskanie na atrakcyjności inwestycyjnej czy możliwość starania się o fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich.

Gmina Ostrowice zostanie zniesiona

Od 1 stycznia 2019 r. rozporządzeniem Rady Ministrów zniesiona została gmina Ostrowice (woj. zachodniopomorskie). Gmina jest jedną z najbardziej zadłużonych w Polsce i nie ma jakiejkolwiek możliwości spłaty tego długu (zadłużenie gminy na koniec 2016 r. wynosiło prawie 361 proc. planowanych dochodów, a na koniec 2017 r. ponad 437 proc. ). To pierwsze tego typu rozwiązanie wprowadzone przez rząd w historii. Dotychczasowy obszar gminy Ostrowice zostanie włączony do ustalonych sąsiednich dwóch gmin: Drawsko Pomorskie i Złocieniec.

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018