Powiaty Nowosądecki i Bocheński podpisały umowy na cyfryzację swoich zasobów

Starosta nowosądecki Marek Pławiak i prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak podpisali umowę dotyczącą cyfryzacji zasobów geodezyjnych i kartograficznych powiatu i miasta (fot. Powiat Nowosądecki)Starosta nowosądecki Marek Pławiak i prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak podpisali umowę dotyczącą cyfryzacji zasobów geodezyjnych i kartograficznych powiatu i miasta. Umowę na dofinansowanie cyfryzacji zasobu podpisał także Powiat Bocheński.

Projekt cyfryzacji zasobu powiatu nowosądeckiego o wartości przeszło 16 mln zł będzie realizowany do końca grudnia 2020 roku. Większość tej kwoty, bo aż 14,3 mln zł, stanowi dofinansowanie ze środków RPO. W spotkaniu uczestniczyli także odpowiedzialni za wdrażanie projektu wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk i wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech.

W grudniu 2011 r. Powiat Nowosądecki przejął od Miasta Nowego Sącza zadania organu administracji geodezyjnej i kartograficznej, wykonywane jako zadania starosty z zakresu administracji rządowej. Między innymi z tego powodu projekt digitalizacji realizowany jest w partnerstwie, w którym liderem (prowadzącym projekt) jest powiat, a partnerem miasto.

W wyniku digitalizacji do 2020 r. w mieście w formie cyfrowej dostępnych będzie ponad 90 proc. map. W powiecie, który ma do zewidencjonowania siedmiokrotnie większy obszar, zdigitalizowanych zostanie przeszło 30 proc. zasobów. W pierwszej kolejności proces obejmie miasta ze względu na zwartą zabudowę i zainteresowanie inwestorów.

Projekt realizowany w powiecie bocheńskim ma być gotowy do końca 2019 roku. Na stworzenie bazy Starostwo Powiatowe w Bochni otrzyma ponad 4,8 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, a całkowita wartośc projektu wynosi prawie 5,5 mln zł.

Projekt realizowany w powiecie bocheńskim zakłada m.in.: dostawę bazy danych zobrazowań lotniczych, digitalizację dokumentów analogowych PZGiK i mapy ewidencyjnej oraz modernizację bazy danych EGiB. Przebudowana zostanie też strona internetowa Wydziału Geodezji i Kartografii, a e-usługi zostaną zintegrowane z platformą ePUAP i systemem płatności elektronicznych.

Bazy zasobów geodezyjnych, którą w najbliższych latach będzie tworzyć powiaty bocheński oraz nowosądecki to kolejne projekty realizowane przez samorządy na terenie całej Małopolski. Łączne dofinansowanie na realizację wszystkich 22 projektów wynosi 175,7 mln złotych.

 

Jesteś tutaj: Start GEODEZJA Nowości Powiaty Nowosądecki i Bocheński podpisały umowy na cyfryzację swoich zasobów