logo gisplay

Mount Everest będzie ponownie zmierzony

Indie i Nepal planują ponownie zmierzyć wysokość najwyższego szczytu na świecie Mount Everest. Indyjscy naukowcy po analizie zdjęć satelitarnych podejrzewają, że trzęsienie ziemi z 2015 r. o sile 7,8 stopni w skali Richtera zmniejszyło wysokość Mount Everestu o co najmniej metr.

Wyprawa zlożona z około trzydziestu naukowców i geodetów ma wyruszyć w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Do pomiaru naukowcy zamierzaja wykorzystać pomiary GPS i tradycyjnej metody triangulacyjnej. Tylko w ten sposób będzie można ze stuprocentową pewnością ocenić czy najwyższy szczyt na świecie obniżył się. Szacuje się, że koszt takiego przedsięwzięcia wyniesie ok. 800 tysięcy dolarów.

Ile dokładnie mierzy najwyższy szczyt Ziemi badano juz kilkakrotnie. Pierwsze pomiary dokonano w 1849 r. przy pomocy teodolitu z odległości około 150 km od szczytu. Na ich podstawie obliczono, iż wysokość góry wynosi 8840 m n.p.m. Na początku lat 50-tych XX wieku dokonano ponownych pomiarów i ustalono wysokość 8848 m. Wielkość tą zakwestionowała amerykańska ekspedycja, która opierając się na pomiarach GPS obliczyła, iż najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 8850 m. Z kolei pomiar niemieckiej wyprawy wspinaczkowej, która umieściła na szczycie specjalny pryzmat służący do wykonania pomiaru laserowego, dał wynik 8846 m. W 2005 r. górę zmierzyli Chińczycy, podając wysokość 8844 m, jednak nie uwzględniała ona czapy lodu.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment