logo gisplay

Dąbrowa Tarnowska - 5,5 mln zł na e-geodezję

Umowę gwarantującą otrzymanie dofinansowania podpisują wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys oraz starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski (fot. malopolska.pl)Do końca 2021 roku mieszkańcy powiatu dąbrowskiego zyskają powszechny dostęp do map i danych gromadzonych w zasobach geodezyjnych. Na przygotowanie tej bazy Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej otrzyma niemal 5,5 mln zł z RPO Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Umowę gwarantującą otrzymanie dofinansowania podpisali w ubiegłym tygodniu w Dąbrowie Tarnowskiej wicemarszałek Małopolski Stanisław Sorys oraz starosta dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.

Po Tarnowie, Brzesku, Bochni i Gorlicach także Dąbrowa Tarnowska dołącza do grona samorządów, które stawiają na rozwój cyfrowy i będą tworzyć internetową bazę zasobów geodezyjnych i kartograficznych. Skorzystają na tym przede wszystkim mieszkańcy, którzy dane i dokumenty związane z informacją przestrzenną znajdą on-line. Wystarczy komputer, tablet a nawet smartfon z dostępem do internetu, aby mieć wgląd w informacje dotyczące np. położenia nieruchomości, wielkości działek, usytuowania dróg i cieków wodnych, gruntów rolnych oraz obszarów leśnych. Tą samą drogą można będzie złożyć wniosek i otrzymać decyzję oraz zamówić potrzebne dokumenty geodezyjne i kartograficzne. Wprowadzone e-usługi ułatwią załatwienie wielu spraw także właścicielom nieruchomości i potencjalnym nabywcom, inwestorom i projektantom, rzeczoznawcom majątkowym, geodetom i komornikom sądowym. Począwszy od 2022 roku każdy – za pośrednictwem witryny internetowej – będzie mógł też dokonać transakcji płatniczych.

Umowa pomiędzy Województwem Małopolskim a Starostwem Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej dotyczy realizacji projektu „E-usługi w informacji przestrzennej powiatu dąbrowskiego”. Wartość całego projektu to ponad 6 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WM 2014-2020 wynosi prawie 5,5 mln zł. Pozwoli to m.in. dostarczyć dane zobrazowań lotniczych oraz przeprowadzić digitalizację dokumentów analogowych Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego i mapy ewidencyjnej. Przebudowana zostanie też strona internetowa Wydziału Geodezji.

Baza zasobów geodezyjnych, którą w najbliższych latach będzie tworzyć Powiat Dąbrowski to jeden z dwudziestu dwóch bliźniaczych projektów realizowanych przez samorządy na terenie całej Małopolski. Dostępne cyfrowo i w internecie dane i dokumenty geodezyjne ułatwią dostęp do nich wszystkim zainteresowanym i usprawnią proces przygotowania np. dokumentacji projektowych. Łączne dofinansowanie na realizację wszystkich 22 projektów wynosi 175,7 mln złotych.