logo gisplay

GIS Day 2009

GIS Day to coroczne święto użytkowników oraz pasjonatów Systemów Informacji Geograficznej. W tym dniu na całym świecie organizowane są spotkania mające na celu przybliżyć istotę GIS młodzieży szkolnej, studentom, pracownikom firm oraz innym osobom i organizacjom. W roku 2009 GIS Day będzie obchodzony 18 listopada.

Inicjatorem Dnia GIS jest National Geographic Society oraz firma Environmental Systems Research Institute (ESRI). Dzień ten obchodzony jest na całym świecie od 1987 roku. Jest to wydarzenie o skali globalnej, będące częścią Tygodnia Świadomości Geograficznej (Geography Awareness Week). 

Twórcy technologii oraz idei GIS dzielą się swoimi osiągnięciami oraz przedstawiają perspektywy rozwoju. Prezentują najnowocześniejsze aplikacje oraz propagują ich wdrażanie w ośrodkach akademickich, naukowych, szkołach czy innych ośrodkach rozwojowych na całym świecie.


GIS Day w Krakowie

W tym roku w Krakowie po raz pierwszy organizatorzy chcą rozpocząć zwyczaj wspólnego organizowania takiego wydarzenia w krakowskim środowisku akademickim. Pomysł ten został przedstawiony w czasie zeszłorocznych obchodów Dnia DIS na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na Wydziale Leśnym. Pozytywnie na tą ideę odpowiedzieli pracownicy i władze zainteresowanych wydziałów i instytutów dwóch uczelni krakowskich: Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Organizatorzy uważają, że wspólna organizacja Dnia GIS w Krakowie pozwoli zapewnić zarówno wszystkim krakowskim studentom, jak i przedstawicielom firm i innych instytucji okazję do spotkania w jednym miejscu i czasie wokół tematyki GIS.

Program GIS Day 2009 w Krakowie


GIS Day na Uniwersytecie Warszawskim i w Centrum Badań Kosmicznych PAN

GIS Day w Warszawie odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych UW. W ramach Dnia GIS'u na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się cykl prezentacji, w trakcie których będzie można poznać zakres zastosowań technologii GIS, możliwości najnowszego oprogramowania GIS oraz korzyści płynących z zastosowań technologii GIS w codziennym życiu, na polu nauki, jak i w działaniach administracyjno-społecznych i gospodarczych. Informacje na ten temat przekażą przedstawiciele: producentów oprogramowania GIS, uczelni i jednostek badawczych, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji typu non-profit, a także firm komercyjnych wykorzystujących oprogramowanie GIS.

Prezentacje będą miały formę wykładów, warsztatów komputerowych oraz sesji posterowych. Zorganizowane zostaną także stoiska firmowe, przy których będzie można zasięgnąć szerszych informacji na wybrane tematy u przedstawicieli przedsiębiorstw i instytucji z branży związanej z GIS, jak również nabyć atrakcyjne produkty.

Program GIS Day 2009 na Uniwersytecie Warszawskim, GIS Day w Centrum Badań Kosmicznych PAN

Galeria zdjęć GIS Day 2009


GIS Day w Bytomiu

Już po raz czwarty w Bytomiu odbędzie się Światowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej - znany jako GIS Day. Wiadomość ta na pewno ucieszy nie tylko miłośników geografii. 18 listopada o 10.00 w Sali Sesyjnej UM prezydent Piotr Koj zainauguruje obchody.

Program tegorocznej imprezy w Bytomiu, podobnie jak w ubiegłym roku, ma na celu wykazać, że infrastruktura informacji przestrzennej powinna być głównym narzędziem nie tylko do realizacji zadań ściśle związanych z geodezją, ale i w zarządzaniu środowiskiem oraz w planowaniu przestrzennym. Program imprezy skierowany jest zarówno do młodzieży, jak i do przedstawicieli samorządów województwa śląskiego.

Zaproszeni przez organizatorów eksperci zaprezentują m.in. nowe produkty i ofertę edukacyjną, narzędzia wspomagające zarządzanie miastem z wykorzystaniem informacji przestrzennych oraz podzielą się swoim doświadczeniem w zakresie oprogramowania służącego do przetwarzania danych przestrzennych, tworzonego w ramach open source (wolnych źródeł). Ciekawym punktem programu będzie prezentacja cykloram - wykonanych w sierpniu wysokiej jakości obrazów Bytomia.

Dodatkową atrakcją obchodów będą warsztaty, na których zaprezentowane zostanie specjalistyczne oprogramowanie oraz zostanie rozstrzygnięty konkurs na stworzenie nowych warstw tematycznych dla Bytomskiej Infrastruktury Danych Przestrzennych. Patronat nad imprezą objął Główny Geodeta Kraju Jolanta Orlińska. Zgłoszenia można wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. do 10 listopada.

Program GIS Day 2009 w Bytomiu


Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Centrum Naukowo-Dydaktyczne ul. Plac Grunwaldzki 24 A, Aula Jana Pawła II

18 listopada od godz. 13.00 do 17.00.

Zaproszone są wszystkie Osoby zainteresowanie w jaki sposób informacje przestrzenne przy pomocy technologii GIS wpływają na życie każdego dnia!

 

Program GIS Day we Wrocławiu:

 • Rozpoczęcie obchodów Dnia GIS.
 • Warsztaty tematyczne:
 1. Jak mnie widać z kosmosu
 2. Prezentacje 3D
 3. Google Earth
 4. Geoportale
 5. GPS
 • Seminarium prowadzone przez studentów SKN Geoinformatyki i pracowników IGiG

Prosimy o potwierdzenie przybycia.

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel. sekretariat 0-71 3205617

Przeczytaj relację na stronie SKN Geoinformatyki

Politechnika Wrocławska

18 listopada

10.00 -  10.40   Powitanie uczestników: aula Politechniki Wrocławskiej, Wrocław, Wybrzeże  Stanisława Wyspiańskiego 27 

10.30 -  12.30   Wykłady: aula Politechniki Wrocławskiej 

 • Grzegorz Kurzeja, ESRI Polska - "Co to jest GIS"
 • Wiesława Żyszkowska, Uniwersytet Wrocławski - "Globus wirtualny"
 • Jacek Kozłowski, ISPiK - "WebGIS i geoportale w rozwoju społeczeństwa Informacyjnego"
 • Adam Iwaniak, Uniwersytet Przyrodniczy, Tomasz Kubik, Politechnika  Wrocławska - "GIS za darmo"

10.30 -  15.00    Prezentacje sprzętu geodezyjnego, GPS i oprogramowania Hall w Gmachu Głównym (A-1) Politechniki WrocławskiejGeocatching - poszukiwanie skarbów przy użyciu GPS 

14.30 -  16.00   Warsztaty Praktyczny udział w ćwiczeniach laboratoryjnych z zakresu GIS.Prezentacje oprogramowania i wdrożeń przez firmy geoinformacyjne.

 • Politechnika Wrocławska, laboratorium komputerowe - sala 205 i 518 - budynek K-3, Plac Teatralny 2
 • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, laboratorium GIS - sala 111G, Instytut Geodezji i Geoinformatyki, ul. Grunwaldzka 53
 • Uniwersytet Wrocławski, laboratorium komputerowe - sala 325, Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego, Plac Uniwersytecki 1

16.00 -  18.00   Seminarium - sala 136, budynek A-1 Politechniki Wrocławskiej; Referaty przedstawicieli uczelni, absolwentów studium GIS, administracji publicznej  oraz firm wdrażających systemy GIS.


 UMCS w Lublinie

Początek GIS Day przewiduje się na godzinę 10.00.

Tematy prezentacji:

 • Leszek Gawrysiak (UMCS) Otwarcie GIS Day
 • Piotr Tracz (CGIS) Mali i duzi na rynku oprogramowania GIS
 • Przemysław Bojczuk (UMCS) OpenSource GIS
 • Bernadetta Ortyl (Uniwersytet Rzeszowski) GIS w badaniach środowiska - wybrane przykłady
 • Rafał  Pudełko (IUNG Puławy) Konsekwencje zmian klimatycznych obserwowane w przyrodzie - przykłady analiz przestrzennych w Polsce i w Antarktyce
 • Łukasz Chabudziński (UMCS) WEB GIS - przykłady zastosowań
 • Wojciech Sobolewski (UMCS) GIS w badaniach hydrologicznych
 • Piotr Wasil (NAVTEQ) Mapy cyfrowe i nawigacja satelitarna
 • Bartłomiej Bielawski (Intergraph Polska) Topograficzna Baza Danych
 • Edyta Godula (Instytut Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Warszawie ) Wykorzystanie GIS w planowaniu przestrzennym
 • Katarzyna Rejak (ESRI Polska) GIS narzędziem nowoczesnego żołnierza
 • Marcin Kuna (ESRI Polska) ArcGIS Server - GIS w sieci 

Podsumowanie GIS Day,  dyskusja

W dniu 19 listopada (czwartek) planuje się prezentację "High Definition Surveying - technologia skanowania laserowego 3D? firmy Leica Geosystems.

Rozpoczęcie prezentacji o godz. 10.00 (czas trwania - ok. 2 godziny)


GIS Day 2009 w Toruniu

18 listopada 2009 Instytut Geografii UMK, ul. Gagarina 9, Toruń sala nr 201 (1 piętro)

Program

 • 10:00 - 10:05  Powitanie uczestników - Prof. Leon Andrzejewski - Dyrektor IG UMK
 • 10:05 - 10:15  Wprowadzenie. X-lecie obchodów Dnia GIS-u na UMK w Toruniu. Co to jest GIS? (Mieczysław Kunz, UMK, Toruń)
 • 10:15 - 10:45  Model integracyjny w kontekście wdrażania i eksploatacji projektów informaty-cznych o zasięgu regionalnym (Ryszard Rumiński, Urząd Marszałkowski, Toruń)
 • 10:45 - 11:05  Centrum Edukacyjno-Badawcze Zastosowań Systemów Informacji Geograficznej (Jerzy Wiśniowski, WSFiZ, Białystok)
 • 11:05 - 11:20  Funkcjonowanie Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (Krzysztof Podgórski, Marcin Kopczyński, TCZK, Toruń)
 • 11:20 - 11:30  Przerwa (pokazy odbiorników GPS firmy Trimble - IMPEXGEO)
 • 11:30 - 12:00  Przegląd produktów dla Kartografii i GIS firmy Trimble dla pozyskiwania danych przestrzennych i ich działanie w polskiej sieci ASG-EUPOS (Włodzimierz Hozakowski, IMPEXGEO, Nieporęt k/Warszawy)
 • 12:00 - 12:30  GIS w Biznesie (Mariusz Nadziejko, IMAGIS S.A., Warszawa)
 • 12:30 - 13:00  GIS w transporcie i logistyce (Justyna Florczak, ESRI Polska, Sp. z o.o., Warszawa)
 • 13:00 - 13:15  Przerwa (pokazy odbiorników GPS firmy Trimble - IMPEXGEO)
 • 13:15 - 13:45  GIS historyczny, czyli współczesna technologia opisu przeszłości (Bogumił Szady, KUL, Lublin)
 • 13:45 - 14:15  Sozologiczne bazy danych przestrzennych (Mieczysław Kunz, studenci Koła Naukowego Geografów IG, UMK, Toruń)
 • 14:15 - 14:30  Losowanie nagród
 • 14:30 - 15:00  Dyskusja i zakończenie

Więcej o toruńskim GIS Day 2009, program w pdf


GIS Day w Poznaniu

18 listopada, Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu, ul. Dzięgielowa 27

Program
Sesja referatowa sala nr 3

 • 9:00 - 9:10 Otwarcie GISDAY
 • 9:10 - 9:20 Co to jest GIS - Jakub Nowosad, student III roku geoinformacji
 • 9:20 - 9:30 WebGIS i webmapping, globalne technologie dla szarego człowieka - Jakub Janus, student V roku geoinformacji
 • 9:30 - 9:40 Prezentacja Sekcji Geoinformacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów - Inez Beszterda, studentka IV roku geoinformacji
 • 9:40 - 9:50 Zastosowanie GIS w ochronie zdrowia - Tomasz Sznigir, student V roku geoinformacji
 • 9:50 - 10:00 Zastosowanie GIS w zarządzaniu kryzysowym - Beata Kosińska, studentka V roku geoinformacji
 • 10:00 - 10:20 Gospodarka, Integracja, Społeczeństwo czyli GIS w parkach krajobrazowych - mgr Aleksandra Bukowska, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego
 • 10:20 - 10:35 Przerwa
 • 10:35 - 10:55 GIS w badaniach krajobrazu - dr Damian Łowicki, Instytut Geografii Fizycznej i Kształtowania Środowiska Przyrodniczego
 • 10:55 - 11:15 Systemy Informacji Geograficznej, czyli geografia w życiu codziennym - dr Krzysztof Stachowiak, Instytut Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej
 • 11:15 - 12:00 Analizy Sieciowe - mgr Magdalena Mazurczyk, ESRI Polska

Warsztaty - dla licealistów - WebGIS

 • 12:00 - 13:00 sala K23, gr 1 - mgr Michał Rzeszewski
 • 12:00 - 13:00 sala K24, gr 2 - mgr Krzysztof Kuśnierek
 • 13:00 - 14:00 sala K23, gr 3 - mgr Michał Rzeszewski
 • 13:00 - 14:00 sala K24, gr 4 - mgr Krzysztof Kuśnierek

Dla studentów - analizy sieciowe

 • 12:00 - 14:00 sala K22 - mgr Magdalena Mazurczyk, ESRI Polska

Program pdf

Galeria zdjęć GIS Day 2009, Więcej o poznańskim GIS Day 2009


Coroczni organizatorzy GIS Day:

 • Uniwersytet Warmińsko - Mazurski
 • Uniwersytet Adama Mickiewicza
 • Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
 • Politechnika Wrocławska
 • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
 • Uniwersytet Warszawski - zobacz program GIS Day 2009
 • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • Urząd Miejski w Bytomiu - zobacz program GIS Day 2009
 • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie
 • Uniwersytecie Przyrodniczym w Krakowie
 • Uniwersytet Gdański - Zobacz program GIS Day 2009

Więcej o GIS Day na stronie: http://www.gisday.com/index.html

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018