Spotkanie na temat systemu informacji przestrzennej województwa śląskiego

17 marca 2010 roku w siedzibie Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego w Katowicach odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. systemyów informacji przestrzennej, która działa w ramach Zespołu ds. Wdrażania i Monitoringu Strategii Społeczeństwa Informacyjnego. Na spotkaniu przedstawiono informację o postępach związanych z projektem Otwartego Regionalnego Systemu Informacji Przestrzennej (ORSIP).

Projekt ORSIP został złożony w odpowiedzi na konkurs w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Celem projektu jest stworzenie wielojęzycznej, otwartej, wojewódzkiej cyfrowej platformy integrującej regionalne zasoby informacyjne np. z zakresu usług administracji publicznej szkolnictwa, nauki, ochrony zdrowia, ochrony środowiska i przyrody, przestrzeni geograficznej regionu i stanu jego zagospodarowania, komunikacji, turystyki, kultury i sztuki, gospodarki, rynku pracy, itp.

Docelowo ORSIP stanowić będzie Regionalny Węzeł Infrastruktury Informacji Przestrzennej (RIIP), jako komponent europejskiej (EIIP) i krajowej (KIIP) Infrastruktury Społeczeństwa Informacyjnego, współpracujący z inicjatywami Komisji Europejskiej -INSPIRE (Infrastruktura Informacji Przestrzennych w Europie) i GMES (Globalny Monitoring Środowiska i Bezpieczeństwa) wspólnie z Europejską Agencją Kosmiczną.


Infrastruktura węzła ORSIP

Na spotkaniu zostały omówione założenia projektu Plan4all. Celem projektu Plan4all jest harmonizacja danych planowania przestrzennego bazująca na istniejących najlepszych praktykach regionów i miast Unii Europejskiej oraz rezultatach obecnych projektów badawczych. Projekt zakłada opracowanie szczegółowej charakterystyki oraz podsumowania obecnej sytuacji i standardów, a także wspólnego modelu danych oraz procedur harmonizacyjnych. Odniesiono się też do obecnego prawodawstwa polskiego oraz do problemów z systemami informacji przestrzennej. Przedstawione zostały także korzyści, które może uzyskać Województwo po przystąpieniu do projektu.

Osoby obecne na spotkaniu przedyskutowały rolę i miejsce podmiotów centralnych, regionalnych i lokalnych w standaryzacji tego typu rozwiązań. Zainteresowano się również kosztami przystąpienia do projektu oraz zadaniami koniecznymi do wykonania w trakcie uczestnictwa.

Na zakończenie spotkania Dyrektor ŚCSI - Eugeniusz Romański przedstawił plany organizacji w maju konferencji dotyczącej projektu Plan4all.

źródło: ŚCSI

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser