Nowy lokalizator internetowy Emapy z interfejsem API

Emapa uruchomiła nowy lokalizator internetowy EMAPI.  Stworzony na bazie technologii MapCenter pozwala na dowolne operacje na mapach: przybliżanie i oddalanie, wyszukiwanie adresów, obliczanie trasy, dodawanie własnych obiektów itp. EMAPI to także technologia ułatwiająca umieszczenie i oprogramowanie interaktywnej mapy na własnej stronie internetowej lub w wewnętrznej sieci firmowej oraz tworzenie własnych serwisów mapowych.

Oprócz podstawowych funkcji (wyszukiwanie lokalizacji, wyznaczanie trasy z punktu A do B) serwis posiada szereg dodatkowych możliwości, jak wyszukiwanie czy wytyczanie trasy za pomocą samych kodów pocztowych, moduł utrudnień na drogach czy trójwymiarowe prezentacje charakterystycznych budynków.

EMAPI wyposażone zostało ponadto w system zgłaszania błędów. Emapie pozwala eliminować mankamenty i ciągle udoskonalać mapy, użytkownik zaś dostaje w efekcie coraz lepszy produkt. Lokalizator jest też narzędziem do sprawdzenia szczegółowości  danych kartograficznych dla obszaru Polski. Zawarte tam dane odpowiadają bowiem danym mapowym, w które wyposażona jest większość aplikacji Emapy.

Funkcje EMAPI

  1. Wyświetlanie i przesuwanie mapy
  2. Wyliczanie odległości
  3. Raport trasy
  4. POI - domyślnie w aplikacji dostępne są następujące warstwy POI: Administracja, Bary i restauracje, Finanse, Kultura i rozrywka, Sport, Szkolnictwo, Stacje paliw, Transport i turystyka, Zakupy, Zdrowie.
  5. Inne funkcje i możliwości
  • Możliwość zgłaszania uwag/błędów w mapie - zgłoszone poprawki w danych będą dostępne co kwartał.
  • Obiekty 3D reprezentujące obiekty/budynki szczególnie interesujące wraz z opisem
  • Interaktywne okna z informacją o obiekcie (tzw. tooltipy).
  • Opcja "wyślij mapkę" - użytkownik w prosty i szybki może sposób wysłać swojemu znajomemu/Klientowi mapkę ze wskazaną lokalizacją.

Mapa na własnej stronie

EMAPI to także technologia ułatwiająca umieszczenie i oprogramowanie interaktywnej mapy na własnej stronie internetowej lub w wewnętrznej sieci firmowej oraz tworzenie własnych serwisów mapowych. 

Dostęp do EMAPI odbywa się za pośrednictwem protokołu HTTP przy użyciu JavaScript. Dzięki EMAPI można na swoją stronę wstawić mapę internetową oraz obsłużyć podstawowe funkcje związane z jej działaniem (przesuwanie, powiększanie i pomniejszanie, obliczanie odległości, pokazywanie współrzędnych geograficznych itp.). Korzystając z wbudowanych procedur można realizować takie czynności, jak wyszukiwanie, trasowanie czy degeokodowanie (zwracanie informacji o punkcie wskazanym na mapie). EMAPI udostępnia ponadto bogatą bazę POI, budynki 3D, warstwę lokalizacji geograficznych powiązanych z Wikipedią, aktualizowaną na bieżąco warstwę utrudnień na drogach (na podstawie informacji o GDDKiA), bazę czarnych punktów i fotoradarów. Dodatkowe warstwy użytkownika pozwalają na umieszczanie na mapie dowolnych ikon, łamanych czy wielokątów.

W celu wstawienia i używania mapy na stronie konieczne jest posiadanie klucza EMAPI. Klucz można uzyskać po zarejestrowaniu się w serwisie.

Pełny opis jak wstawić mapę na własną stronę i dokumentacja techniczna dostępna jest na stronie http://emapi.pl/emapi_opis/pl/o_emapi.php

źródło: EMAPI

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser