• gisplay.pl

Będą zmiany w przepisach dotyczących bezzałogowych statków powietrznych

Seminarium poświęcone planowanym zmianom w przepisach dotyczących bezzałogowych statków powietrznych (fot.ULC)W dniu 11 marca 2016 roku odbyło się organizowane Urząd Lotnictwa Cywilnego Seminarium poświęcone omówieniu zagadnień związanych z planowanymi zmianami w przepisach w obszarze lotnictwa bezzałogowego.

W seminarium odbywającym się na auli Uczelni Łazarskiego w Warszawie wzięło udział kilkaset przedstawicieli firm lotniczych zajmujących się bezzałogowymi statkami powietrznymi, posiadaczy świadectw kwalifikacji operatora bezzałogowych statków powietrznych oraz osoby zainteresowane kwestią przepisów w zakresie bezzałogowego lotnictwa.

Seminarium otworzył Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Pan Piotr Ołowski, który podkreślił, że przepisy zmieniane są dzięki aktywnej współpracy ze środowiskiem lotniczym. Wskazał, że Polska jako jeden z niewielu Państw ma dobrze funkcjonujące przepisy, które pozwalają na rozwój branży bezzałogowych statków powietrznych.

Następnie Paweł Szymański, specjalista Urzędu Lotnictwa Cywilnego z zakresu bezzałogowych statków powietrznych przedstawił  aktualne zasady wykonywania lotów na podstawie ustawy prawo lotnicze oraz rozporządzeń wykonawczych. Wskazał różnice w podejściu do kwestii zasięgu wzroku w Polsce i np. Wielkiej Brytanii, wskazując, że polskie podejście jest zgodne z definicją ICAO. Dodał, że ocena zasięgu wzroku zależy od wielu czynników – pogody, umiejętności operatora i używanego sprzętu. 

Zostały pokazane przykładowe filmy kolizji z ptakami, w celu zobrazowania jaki może być efekt zderzenia samolotu załogowego z dronem. 

W dalszych prezentacjach przedstawione zostały zasady wykonywania lotów w podziale na loty rekreacyjne i sportowe oraz te wymagające posiadania świadectwa kwalifikacji.

Przedstawiono sposób uzyskiwania uprawnień do lotów w zasięgu wzroku (VLOS) i poza zasięgiem wzroku (BVLOS). Uczestnicy zostali poinformowani o publikacji programów szkolenia i biuletynu na stronie internetowej ULC. Poinformowano również, że aktualnie liczba wydanych świadectw kwalifikacji przez Prezesa ULC wynosi 2235, a liczba zarejestrowanych podmiotów szkolących w Polsce wynosi 23.

Z prezentacji Macieja Włodarczyka z Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej dowiedzieliśmy się o sposobach zgłaszania wykonywania lotów w strefie kontrolowanej lotniska (CTR) w celu uzyskania warunków wykonywania lotów. Przedstawione zostały również narzędzia dostępne na stronie PAŻP konieczne do sprawdzania stref przestrzeni powietrznej – mapy stref oraz Plan Użytkowania Przestrzeni Powietrznej (AUO), który pokazuje zajętość stref, wysokości i godziny ich zajętości. Dowiedzieliśmy się też, że potrzeba uzyskiwania zgody na loty w przestrzeni ograniczonej (tzw. strefach R) zostanie zniesiona nowymi przepisami. Podano również statystyki dotyczące zgłoszeń lotów w CTR. W 2014 roku takich zgłoszeń było 970, w 2015 już trzy razy więcej.

Następnie zostały przedstawione zmiany do rozporządzeń, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i zapewnienie rozsądnego rozwoju branży. Zostały przedstawione najważniejsze zmiany w tzw. rozporządzeniu wyłączającym. Planowane jest między innymi zwiększenie masy startowej statków powietrznych podlegających rozporządzeniu z 25 kg do 150 kg. Jedną z nowości w przepisach jest wyłączenie od zasad dotyczących innych bezzałogowych statków powietrznych, tych ważących do 600 g.

Po przedstawieniu zmian odbyła się aktywna dyskusja, podczas której wyjaśniane były wątpliwości oraz uszczegóławiane nowe rozwiązania.

Prezentacje przedstawione podczas seminarium:

Bezzałogowe statki powietrzne w Polsce
Nowe przepisy UAV
Zmiany w przepisach krajowych

Źródło: ULC

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser