• gisplay.pl

Powstanie lubelskie Repozytorium Danych Przestrzennych

Powstanie lubelskie Repozytorium Danych Przestrzennych (fot. UM Lublina)Przedstawiciele Urzędu Miasta Lublina i czterech lubelskich uczelni wyższych podpisali umowę partnerską o wspólnym dostępie do zbiorów danych przestrzennych i utworzeniu Repozytorium Danych Przestrzennych.

Umowę w imieniu urzędu miasta podpisał Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina. Uczelnie reprezentowali: ks. dr hab. Marcin Tkaczyk prof. KUL, prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ds. Nauki i Kontaktów Międzynarodowych, dr inż. arch. Bartłomiej Kwiatkowski, prodziekan ds. studenckich Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej UMCS, prod. dr hab. Zbigniew Grądzki, prorektor ds. Nauki, Wdrożeń i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego.

W zeszłym roku odbyły się pierwsze rozmowy dotyczące utworzenia Repozytorium danych przestrzennych (wspólnej bazy wymiany danych), która stanowiłaby forum wymiany informacji przestrzennej pomiędzy takimi jednostkami jak: Urząd Miasta Lublin i cztery uczelnie wyższe. Powstanie przestrzeni w środowisku internetowym jakim będzie Repozytorium danych przestrzennych jest bardzo innowacyjnym pomysłem i unikatowym w skali krajowej.

- Prace, które rozpoczęliśmy w ubiegłym roku w zakresie dzielenia się danymi przestrzennymi doprowadziły do momentu, w którym podpisujemy umowę o udostępnianiu tych danych. Każdy z partnerów będzie mógł z tego korzystać i dzielić się swoimi zasobami – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin.

Głównym celem powstania Repozytorium jest w szczególności swobodny przepływ, szybki i szeroki dostęp do materiałów i zasobów wiedzy dot. danych przestrzennych. Oprócz tego takie forum wymiany danych, może służyć jako baza wyjściowa do prowadzonych przez uczelnie lubelskie badań i prac naukowych oraz zapobiegałoby powielaniu się działań prowadzonych przez środowisko naukowe Lublina poprzez wymianę informacji pomiędzy uczelniami w przestrzeni Repozytorium.

- To kolejny wymiar współpracy urzędu z uczelniami na rzecz dobra wspólnego, rozwoju miasta i jakości kształcenia studentów. Swobodna wymiana danych może być wykorzystana do tworzenia aplikacji i wykorzystania danych przez studentów do przygotowywania swoich prac – podkreśla Prezydent Artur Szymczyk.

Pozwoli nam to np. na dokładną ocenę potencjału solarnego budynków, do szacowania i lokalizowania miejsc, w których zasadne byłoby montowanie ogniw fotowoltaicznych – mówi prof. dr hab. Zbigniew Grądzki, prorektor ds. Nauki, Wdrożeń i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

W oparciu o dane udostępniane przez Urząd Miasta tj. dane LiDAR (skaning naziemny i lotniczy), Numeryczny Model Terenu, Numeryczny Model Pokrycia Terenu i zdjęcia lotnicze uczelnie będą zamieszczały w Repozytorium efekty prac wykonanych w użyciem materiałów Gminy Lublin.

Źródło: UM Lublina

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser