logo gisplay

88 satelitów obserwacyjnych Ziemi wystrzelonych w jeden dzień

Firma Planet ogłosiła, że 14 lutego o godzinie 7.45 PM czasu pacyficznego, udało się umieścić na orbicie okołoziemskiej aż 88 nowych nanosatelitów. Dzięki temu wszystkie satelity Planet umożliwią codzienne obrazowanie każdego miejsca na Ziemi.

Wydarzenie to jest potrójnym rekordem. Po pierwsze jednego dnia, jednej firmie udało się wprowadzić na orbitę 88 własnej konstrukcji satelitów. Tym samym Planet stało się posiadaczem największej na świecie, liczącej 149 urządzeń floty satelitarnej. Ponadto wraz z bardzo dużą grupą nanosatelitów Planet Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) na rakiecie PSLV-C37 wyniosła w kosmos w sumie 103 satelity. Warto wiedzieć, że najliczniejszą do tej pory grupę 37 satelitów wyniosła w 2014 roku rosyjska rakieta Dniepr.

Bardzo szybko rozwijająca się spółka Planet już po raz 15 wysyła swoje urządzenia w przestrzeń okołoziemską, jednak nigdy wcześniej jednocześnie nie uruchomiono tak licznej grupy. Nowe nanosatelity dołączy do określonych jako „Flock 2p” 12 poruszających się już na podobnej wysokości satelitów. Dzięki temu wszystkie satelity Planet: konstelacja RapidEye, niedawno przejęte od firmy Google satelity TerraBella oraz poruszające się na różnych orbitach nanosatelity Doves umożliwią codzienne obrazowanie każdego miejsca na Ziemi. Firma Planet dzięki posiadaniu tak zróżnicowanej floty satelitów, oferuje klientom szeroki wybór wykonywanych zobrazowań. Konstelacja RapidEye składająca się z 5 identycznych urządzeń, dostarcza obrazy w 5 kanałach spektralnych (blue, green, red, red Edge, near-IR) z rozdzielczością przestrzenną 5m. Niedawno zakupione od Google, satelity TerraBella obrazują powierzchnię ziemi w zakresie światła widzialnego oraz bliskiej podczerwieni z rozdzielczością przestrzenną piksela poniżej 90 cm. Najwięcej zobrazowań z rozdzielczością 3m wykonują jednak nanosatelity.

Codzienne obrazowanie naszej planety, dostarcza niepowtarzalnego zbioru danych, który pomaga rozwiązywać problemy świata i ludzkości. Unikalna dzienna rewizyta umożliwia wykorzystywanie zobrazowań Planet w monitorowaniu wszelkich zmian. Szczególnie wartym uwagi zastosowaniem tych obrazów jest precyzyjne rolnictwo oraz kontrola i zarządzanie obszarami leśnymi.

Produkty tej amerykańskiej firmy można nabyć za pośrednictwem krakowskiej firmy geoinformatycznej ProGea 4D, wyłącznego partnera Planet w naszym kraju.

Źródło: ProGea 4D

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018