logo gisplay

Sentinel-2B gotowy do startu

Kolejny satelita Sentinel, realizujący program monitorowania środowiska Copernicus, znajduje się już na wieży startowej w europejskim porcie kosmicznym w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Start wyposażonego w multispektralną kamerę do obrazowania zmian lądu i wegetacji satelity Sentinel-2B zaplanowano na 7 marca o godzinie 02:49 CET (22:49 czasu lokalnego 6 marca).

Po wyniesieniu na orbitę, Sentinel-2B dołączy do bliźniaczego Sentinela-2A, który na orbicie znajduje się od czerwca 2015 roku. Dzięki dwóm satelitom okrążającym Ziemię po przeciwnych stronach i zapewniającym pokrycie powierzchni o szerokości 290 km, czas potrzebny na wykonanie obrazu całej Ziemi skróci się o połowę – do pięciu dni, a dla obrazu Europy nawet do trzech dni.

Najnowocześniejszy satelita Sentinel-2 nie tylko dostarcza informacji niezbędnych do poprawy praktyk rolniczych i mapowania zmian na lądzie, lecz także pomaga monitorować lasy i wykrywać zanieczyszczenia jezior i wód przybrzeżnych. Dodatkowo zdjęcia powodzi, erupcji wulkanicznych i osuwisk mogą przyczynić się do lepszego monitorowania katastrof i pomagać grupom ratowniczym.

Wiele z tych zastosowań opiera się na zdjęciach satelitarnych wykonywanych bardzo szybko – szczególnie w okresie wzrostu roślin. Po oddaniu Sentinela-2B do użytku odbiorcy co pięć dni będą otrzymywać najnowsze zdjęcia powierzchni lądu, dużych wysp oraz wód przybrzeżnych i śródlądowych między 84°S a 84°N.

Program Copernicus realizowany jest przez UE i KE, a ESA koordynuje jego kosmiczny komponent.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment