logo gisplay

Zdjęcia satelitarne Planet dla naukowców i studentów

Firma ProGea 4D (wcześniej ProGea Consulting) od lat realizuje program GEOSTART w ramach którego wspiera studentów w realizacji ich prac dyplomowych. Teraz naukowcy i studenci mogą skorzystać z bezpłatnego dostępu do zobrazowań satelitarnych Planet.

Do tej pory krakowska firma geoinformatyczna udostępniała bezpłatnie przede wszystkim licencje, na oprogramowanie do przetwarzania chmur punktów. Ponadto współpracujący z firmą dyplomant mógł liczyć na wsparcie techniczne i merytoryczne. Teraz wiele się zmienia, do programu dołączają zobrazowania. Kilka dni temu spółka Planet uruchomiła specjalny program skierowany do naukowców i studentów, w ramach którego można uzyskać bezpłatny dostęp do unikalnych zbiorów danych zawierających zobrazowania satelitarne. Firma ProGea 4D jako wyłączny dystrybutor tych zobrazowań w Polsce, w ramach programu partnerskiego realizowanego z uczelniami wyższymi, chętnie pomoże wszystkim badaczom naszej planety, w uzyskaniu dostęp do tych danych.

Z programu mogą skorzystać studenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi, którzy mają ciekawe pomysły na wykorzystanie zobrazowań satelitarnych w swojej pracy badawczej. Warto podjąć wyzwanie i ubiegać się o dostęp do jedynego w swoim rodzaju zestawu danych satelitarnych. Jest wiele cech, które wyróżniają zobrazowania firmy Planet. Ogrom możliwości daje dzienna rewizyta, której osiągnięcie było możliwe dzięki umieszczeniu w przestrzeni okołoziemskiej ok. 150 nanosatelitów. Zobrazowania firmy Planet rejestrowane są w 4 kanałach spektralnych (Red, Green, Blue, NIR) z rozdzielczość przestrzenną 3m. Ponadto ta amerykańska firma uruchomiła wygodną internetową przeglądarkę zobrazowań Planet Explorer Beta. Dzięki niej użytkownik sam wybiera i decyduje które zobrazowanie, będą najbardziej przydatne w jego badaniach. Każda osoba zakwalifikowana do programu uzyska dostęp do wspomnianej przeglądarki z możliwością pobierania aż 50 obrazów dziennie z wybranego obszaru Ziemi o powierzchni 2 tys. km2.

Katarzyna Turek, ProGea 4D