logo gisplay

Sprawdź na mapie, gdzie rosną niebezpieczne barszcze

Na stronie barszcz.edu.pl znajdziemy aktualną mapą stanowisk barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego, które zawierają toksyczne substancje zagrażające zdrowiu i życiu ludzi oraz zwierząt.

Twórcy strony barszcz.edu.pl starają się udzielić odpowiedzi na pytanie, gdzie w Polsce rośnie barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi (Mantegazziego). Dane na ten temat zbierane są nie tylko podczas badań terenowych, ale także korespondując z przedstawicielami ośrodków naukowych, GDOŚ i RDOŚ, samorządów (województw, powiatów, gmin i sołectw), zarządcami dróg, wód, torów kolejowych, dyrekcjami parków narodowych, a także – po prostu – z Internautami, którzy często mieszkają, pracują, albo wypoczywają na terenach objętych inwazją.

Na podstawie wieloletnich działań udało się stworzyć bazę stanowisk kaukaskich barszczy w Polsce, która dziś liczy blisko 3000 lokalizacji. Oczywiście nie wszystkie z tych informacji udało się dotychczas potwierdzić w terenie, dlatego wpisy w bazie podzielono na potwierdzone i zgłoszenia.

Na podstawie bazy stanowisk cyklicznie publikowana jest mapa rozmieszczenia barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego, a także tworzone są analizy i prognozy (modele) dalszego rozwoju inwazji, które z powodzeniem są wykorzystywane tak w publikacjach naukowych, jak i w komercyjnych inwentaryzacjach, czy programach zwalczania tych gatunków.