logo gisplay

Kolejne 48 nanosatelitów Dove jeszcze w tym tygodniu na orbicie

Nanosatelita DoveJuż w najbliższy piątek (14 lipca) rakieta Soyuz wyniesie na orbitę heliosynchroniczną na wysokość 475 km aż 48 nowych nanosatelitów Dove, należących do amerykańskiej firmy Planet.

Będzie to już 16 wypuszczenie tego typu nanosatelitów w kosmos. Ostatnie z nich miało miejsce zaledwie 5 miesięcy temu, kiedy rakieta PSLV-C37 należąca do Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych wyniosła na orbitę rekordową ilość 88 nanosatelitów.

Wspomniane tegoroczne przełomowe wydarzenia pozwoliły firmie Planet stać się posiadaczem największej na świecie floty satelitarnej liczącej już ok. 200 urządzeń, łącznie z konstelacją satelitów RapidEye i zakupionymi niedawno od Google satelitami SkySat.

Warto zwrócić uwagę, że firmę Planet, która obecnie rewolucjonizuje rynek zobrazowań satelitarnych, założono zaledwie 7 lat temu w San Francisco. Początkowo, składała się ona jedynie z kilku pracowników, pasjonatów, którzy swój cel – budowę systemu codziennej obserwacji Ziemi z pułapu satelitarnego, rozpoczęli w podmiejskim garażu. W 2014 roku udało się im zbudować i wysłać w przestrzeń okołoziemską pierwsze 28 nanosatelitów. Z czasem zwiększała się liczba pracowników, a tym samym ilość budowanych urządzeń, która pozwoliła na osiągnięcie w tym roku wspomnianej liczności ok. 200 satelitów. Tym samym zgodnie z zapowiedziami, w najbliższym kwartale możliwe będzie pozyskiwanie codziennych zobrazowań każdego miejsca na Ziemi. Już w tym momencie, znaczna część powierzchni Ziemi posiada takie zobrazowania, które bezpłatnie można przeglądać dzięki nowoczesnej przeglądarce Planet Explorer (https://www.planet.com/explorer/).

Wydarzenie umieszczenia nowych 48 nanosatelitów, które będzie miało miejsce 14 lipca o godzinie 8:36 można śledzić na żywo na stronie: http://en.roscosmos.ru/.

W Polsce wyłącznym dystrybutorem zobrazowań Planet jest krakowska firma geoinformatyczna ProGea 4D.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment