• gisplay.pl

Zdjęcia lotnicze kolejny raz dokumentują skalę zniszczeń po przejściu żywiołu

Zdjęcia lotnicze kolejny raz dokumentują skalę zniszczeń po przejściu żywiołu (fot. MGGP Aero) Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach już w kilka dni po przejściu nawałnicy w okolicach Nadleśnictwa Rudy Raciborskiej mogła oszacować skalę zniszczeń. W inwentaryzacji szkód pomogły zdjęcia lotnicze.

Zablokowane samochody, ciężko ranny mężczyzna, akcja lotniczego pogotowia ratunkowego, zerwane dachy, uszkodzona infrastruktura elektroenergetyczna i setki hektarów powalonych drzew, które zablokowały wiele dróg. Tak wyglądał obraz po nawałnicy w okolicach Nadleśnictwa Rudy Raciborskiej. 7 lipca 2017 roku w piątkowe popołudnie przeszedł gwałtowny front atmosferyczny, któremu towarzyszyła trąba powietrzna.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach bardzo wstępnie szacowała około 300 tys. m3 drewna do uprzątnięcia, co w naturalnych warunkach stanowi wielkość rocznego pozyskania drewna dla 3-4 nadleśnictw z terenu regionalnej dyrekcji.

Uszkodzeniu uległo około 1500 ha lasu, z czego około 800 ha zostało doszczętnie zniszczonych. Powierzchnia ta została wstępnie określona w oparciu o pomiar GPS prowadzony ze śmigłowca a zakres przestrzenny przekazano firmie MGGP Aero, która już w poniedziałek wykonała swoim samolotem nalot fotogrametryczny celem jak najszybszej inwentaryzacji szkód z wykorzystaniem ortofotomapy lotniczej o rozdzielczości 3 cm oraz pomiarów na stereoparach (zdjęciach lotniczych wyświetlonych w odpowiednim oprogramowaniu umożliwiającym analizowanie par zdjęć oraz pomiary w 3D). Pierwsze dane przekazano w ciągu 24 godzin natomiast ortofotomapę lotniczą trzy dni później.

Planowanie i realizacja misji lotniczej odbyła się szybko i niezależnie od warunków pogodowych. Zastosowanie kamer fotogrametrycznych i samolotu w porównaniu z nalotem dronami ma kilka zasadniczych zalet. Bardzo krótki czas nalotu mimo nawet wietrznych, niesprzyjających warunków pogodowych. Znacznie mniejsza ilość zdjęć pozyskanych w podobnych warunkach oświetleniowych, bardzo dobra radiometria obrazów, krótki czas opracowania ortofotomapy oraz bardzo dobre parametry wpasowania w układ współrzędnych geodezyjnych. Jednakże fundamentalnym i niepodważalnym argumentem za stosowaniem technologii lotniczych jest możliwość identyfikowania i mierzenia w 3D na stereoparach. Operator może zmierzyć nie tylko pojedyncze drzewa, ale określić w jakim stopniu są pochylone, czy leżą na gruncie lub czy są wywrócone, które są połamane a nawet które ocalały, ale stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo.

RDLP Katowice zamówiło tego typu opracowanie już po raz trzeci i przekonuje, że jest to najszybsza i najbardziej wiarygodna metoda inwentaryzacji szkód w lasach.

Źródło: MGGP Aero

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser