logo gisplay

Aplikacja Litterati pomoże oczyścić ulice ze śmieci?

Litterati to aplikacja na urządzenia mobilne (iOS i Android), dzięki której można zrobić zdjęcie śmieci i następnej umieścić je na interaktywnej mapie.

Dzięki aplikacji każdy może zgłaszać lokalizację zużyte opakowań, które zamiast w koszu, lądują na ulicy czy trawniku. Aplikacja już sprawdziła się na całym świecie. Mapa Litterati ma już prawie pół miliona zgłoszeń w Stanach Zjednoczonych i ponad 100 tys. w Europie. Dzięki niej możemy zobaczyć najbardziej zaśmiecone miejsca w naszej okolicy.

Użytkownicy aplikacji poza lokalizacją, mogą zgłaszać także rodzaj (plastiki papierosy, puszki, szkło itp.) oraz producentów i marek śmieci. Na podstawie już zebranych danych okazuje się, że na ulicach całego świata najczęściej spotykane są wyrzucone opakowania po produktach takich firm jak Marlboro, MacDonalds i Coca Cola. Można się zatem zastanowić, czy firmy te mogłyby robić więcej aby zachęcić swoich klientów, by nie wyrzucali śmieci na ulicę.

Mapa może być także ciekawym źródłem informacji dla lokalnych władz w celu prowadzenia skuteczniejszych działań porządkowych, m.in. wskazania miejsc wymagających częstszych wizyt firm sprzątających.

Mapa dostępna jest pod adresem: map.litterati.org/globalmap

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment