logo gisplay

Kolejne możliwości wypróbowania zobrazowań satelitarnych Planet

Kolejne możliwości wypróbowania zobrazowań satelitarnych PlanetFirma Planet udostępniła w pełni funkcjonalną, próbną wersję przeglądarki PlanetExplorer, dzięki której wszyscy użytkownicy po zarejestrowaniu uzyskują dostęp do kompletnej bazy zobrazowań Planet w pełnej rozdzielczości (PlanetScope – 3.125 m, RapidEye – 5 m).

Ponadto wszyscy zainteresowani otrzymują możliwość pobierania próbnych danych (do 56 000 km2 dziennie). Korzystając z platformy można także przeglądać, porównywać i pobierać ogólnodostępne zobrazowania Landsat 8 i Sentinel-2.

Wprowadzona przez firmę Planet przeglądarka jest ciekawym i innowacyjnym narzędziem pozwalającym na szybkie i wygodne przeglądanie oraz pobieranie zobrazowań satelitarnych. Wspomniana firma wprowadzając to narzędzie odchodzi od klasycznego systemu dostarczania zobrazowań, w którym zamówienie i dostawa trwa co najmniej kilka dni, a klient nie ma wcześniej możliwość zobaczenia kupowanego produktu. Tutaj każdy może sam przeglądać i wybierać odpowiadające jego potrzebom zobrazowania, po czym za pomocą kilku kliknięć je zamawiać. Następnie wybrane dane satelitarne są przetwarzane w chmurze i zazwyczaj po kilku minutach gotowe do pobrania.

Ponadto przeglądarka PlanetExplorer jest nieustannie rozwijana i wyposażana w nowe przydatne funkcje. W ostatnim czasie dodano eksperymentalne narzędzie pozwalające na automatyczne wykrywanie zmian (https://www.planet.com/pulse/explorer-labs-experimentation-in-the-open/). Wcześniej wprowadzono możliwość łatwego porównywania zdjęć, dzięki intuicyjnemu „suwakowi” oraz możliwości ustawienia przeźroczystości. Funkcje te pozwalają porównywać obrazy piksel po pikselu, dając możliwość obserwacji zachodzących w środowisku zmian. Można zobaczyć np. jak dojrzewają uprawy, rozwijają się miasta lub zaobserwować skutki mniej korzystnych zdarzeń, takich jak klęski żywiołowe, czy działania zbrojne.

Aby korzystać przez 14 dni z tych wszystkich opcji przeglądarki PlanetExplorer należy dołączyć do programu, wypełniając formularz https://www.planet.com/trial/

W Polsce dystrybutorem zobrazowań satelitarnych amerykańskiej firmy Planet jest krakowska firma geoinformatyczna ProGea4D.

Źródło: ProGea4D

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment