logo gisplay

Studenci odkrywają tajemnice Twierdzy Modlin

Studenci z Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji "GeoSiN" odkrywają tajemnice Twierdzy Modlin i jej otoczeniaPodczas gdy większość studentów przygotowuje się do nowego roku akademickiego, studenci z Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji "GeoSiN" odkrywają tajemnice Twierdzy Modlin i jej otoczenia.

To już V obóz naukowy zorganizowany przez koło "GeoSiN", które działa przy Katedrze Geodezji Satelitarnej i Nawigacji na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jedenaścioro studentów i trzech opiekunów naukowych: dr hab. inż. Dariusz Popielarczyk, dr inż. Grzegorz Grunwald, mgr inż. Dariusz Tanajewski, wykonało pomiary sonarowe, georadarowe, skaning oraz nalot bezzałogowym statkiem powietrznym. Obóz zorganizowaliśmy przy wsparciu zarządcy obiektu - Pana Sebastiana Sosińskiego, który reprezentuje firmę Konkret, właściciela obiektu.

Po wstępnym wywiadzie terenowym, któremu przewodniczyła Pani Elżbieta Wiercińska, będąca przewodnikiem po Twierdzy Modlin, znająca każdy zakątek obiektu, a także jego historię, przystąpiono do pomiarów sonarowych na rzece Narew oraz do skaningu pomieszczenia, w którym niegdyś mieściła się prochownia. Pomiar sonarowy przeprowadzono na terenie, gdzie w zeszłym roku członkowie koła wraz z opiekunem wykonali batymetrię oraz opracowali wstępną mapę rozmieszczenia zatopionych obiektów. W trakcie tegorocznych badań zebrano obrazy sonarowe na obszarze pomiędzy Spichlerzem a Twierdzą. Zlokalizowano wiele ciekawych przedmiotów znajdujących się na dnie. W kolejnym kroku zostanie opracowana mapa sonarowa, umożliwiająca szybkie odnalezienie poszczególnych obiektów i ich bezpośrednią inwentaryzację przez uprawnione służby.

Studenci z Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji "GeoSiN" odkrywają tajemnice Twierdzy Modlin i jej otoczenia

Pomieszczenie prochowni także jest bardzo ciekawym miejscem. W roku 1923 nastąpił tam wybuch prochu miotającego do ciężkiej artylerii. Znacznemu uszkodzeniu uległy budynki oraz zginęło 28 osób. Na skutek ogromnej temperatury towarzyszącej wybuchowi stopiły się cegły w pomieszczeniu prochowni. To oraz przylegające pomieszczenia zostały poddane skanowaniu.

Studenci z Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji "GeoSiN" odkrywają tajemnice Twierdzy Modlin i jej otoczenia

W kolejnych dniach trwania obozu naukowego badano podziemne tunele, pomieszczenia aresztu oraz starą lodownię z użyciem technologii georadarowej. Udało się ustalić wstępny przebieg tunelu biegnącego od nieistniejącego już budynku cerkwi w stronę Narwii. Wykonano również skaning laserowy wieży wodnej oraz zdjęcia z powietrza, które zostaną użyte do opracowania ortofotomapy. Po kilku dniach intensywnych badań oraz nauki wykorzystywania nowoczesnych technologii studenci wrócili do Olsztyna z gigabajtami danych oraz masą wrażeń.

Zachęcamy do zwiedzania Twierdzy Modlin, imponuje swoją architekturą i tajemniczością. Pragniemy bardzo podziękować dyrektorowi obiektu Panu Sebastianowi Sosińskiemu za pomoc w przygotowaniu obozu oraz Pani Elżbiecie Wiercińskiej za niepowtarzalną podróż w czasie podczas oprowadzania. Jesteśmy także wdzięczni strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne za udostępnienie swojego portu. Dziękujemy również władzom Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za dofinansowanie wyjazdu oraz opiekunom za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

Studenci z Międzynarodowego Koła Naukowego Geodezji Satelitarnej i Nawigacji "GeoSiN" odkrywają tajemnice Twierdzy Modlin i jej otoczenia

Opracowała: Marta Augustynowicz, Dariusz Popielarczyk
Zdjęcia: Katarzyna Solińska, Katarzyna Spychała, Dariusz Popielarczyk
 
 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

INTERGEO 2018

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
IV Forum Geodezja Przedsiębiorcy Studenci (GPS)

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018