• gisplay.pl

Eksploracja danych przestrzennych w GeoMedia Enterprise Intelligence

Eksploracja danych przestrzennych w GeoMedia Enterprise IntelligenceW wyniku komercjalizacji badań naukowych w zakresie wykorzystania metod statystyki przestrzennej i eksploracyjnej analizy danych przestrzennych (spatial data mining) do analizy informacji przestrzennej pod kątem optymalizacji decyzji biznesowych, powstało narzędzie GeoMedia Enterprise Intelligence, pozwalające na rozszerzenie analityki biznesowej baz danych (business intelligence) o informację przestrzenną – lokalizację obiektów, ich wielkość, kształt, sąsiedztwo, zależności przestrzenne w występowaniu poszczególnych zjawisk, itp.

GeoMedia Enterprise Intelligence umożliwia wsparcie analityczne decyzji biznesowych związanych z informacją przestrzenną. Wielokryterialna analiza statystyczna danych przestrzennych, realizowana w środowisku narzędziowym desktop oraz Web, pozwala na bardzo istotne poszerzenie możliwości zarówno istniejących narzędzi GIS, jak i systemów do analityki biznesowej.

Pakiet GeoMedia Enterprise Intelligence umożliwia wykorzystanie mechanizmów eksploracyjnej analizy danych przestrzennych wykorzystując między innymi:

  • szeregi czasowe uwzględniające predykatory przestrzenne,
  • algorytm ISODATA,
  • redukcję wymiarowości problemu,
  • koncentrację powierzchniową,
  • ekonometrię przestrzenną - Model Spatial Error,
  • metodę pola ruchomego,
  • statystykę I Morana,
  • korelację Spearmana,
  • korelację Yule’a.

Oprogramowanie pozwala na praktyczne zastosowanie analiz przestrzennych o charakterze data mining (a właściwie spatial data mining), zarówno w badaniach komercyjnych, jak również prowadzonych przez różnego typu ośrodki administracji publicznej, sektor naukowy oraz badawczy. Funkcjonalność ta umożliwia przeprowadzanie niedostępnych wcześniej analiz na posiadanych zbiorach danych przestrzennych, pozwalając uzyskać nowe wartości rynkowe bądź zoptymalizować procesy biznesowe.

Dodatkowo, z uwagi na innowacyjny i unikalny charakter dobranych algorytmów, produkt ma duży potencjał do wykorzystania w badaniach naukowych, do analizy relacji pomiędzy zjawiskami z różnych dziedzin badawczych (socjologia, geologia, urbanistyka, inteligentne systemy transportowe, itd.).

Nie sposób pominąć również zagadnienia tzw. inteligentnych miast (ang. smart cities), które odnosi się do nowatorskiej koncepcji zarządzania miastem, uwzględniającej zmiany w przestrzeni miejskiej we wszystkich jej aspektach (od technologicznych po kulturowe) i ukierunkowanej na zmieniające się potrzeby mieszkańców.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser