• gisplay.pl

Dolnośląskie hałdy na mapie

Specjaliści Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB) opracowali bazę danych o dolnośląskich hałdach, zawierającą informacje przestrzenne dotyczące składowisk odpadów pogórniczych w polskiej części Sudetów.

Informacje Geobazy HALDY, zostały przygotowane przez ekspertów z Dolnośląskiego Oddziału PIG-PIB przy wsparciu kolegów z Instytutu z Warszawy. To przede wszystkim dane o mineralnych surowcach odpadowych, zgromadzonych na starych hałdach, składowiskach przemysłowych i w osadnikach poeksploatacyjnych. Odpady te powstały w wyniku robót górniczych związanych z poszukiwaniem, udostępnianiem i wydobywaniem różnorodnych kopalin, a także ich przeróbki i przetwórstwa.

W geobazie znajduje się 450 obiektów, związanych w głównej mierze z sudeckim górnictwem i przetwórstwem węgla kamiennego oraz rud metali (w tym: uranu). Są to zarówno obiekty bardzo duże: osadniki i hałdy o kubaturze rzędu milionów metrów sześciennych – stanowiące antropogeniczne złoża surowców, jak i małe, nieczynne hałdy będące swoistymi zabytkami dawnego górnictwa kruszcowego.

Baza zawiera informacje przestrzenne o każdym obiekcie, charakterystykę litologiczną i chemiczną odpadów, dane geośrodowiskowe, stan formalno-prawny (w tym: właścicieli i użytkowników), a także informacje o otoczeniu obiektu: drogach dojazdowych, infrastrukturze technicznej, zagospodarowaniu terenu, obszarach chronionych, geozagrożeniach itp.

Źródło: PIG-PIB

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser