logo gisplay

Mapy i aplikacje mobilne, na których sprawdzimy zanieczyszczenie powietrza

KanarekRynek oferuje wiele programów na urządzenia mobilne, dzięki którym można sprawdzić poziom pyłów zawieszonych w powietrzu. Te różnią się jednak ze względu na liczbę źródeł danych, zasięg i funkcjonalność.

Najbardziej wśród użytkowników popularne są aplikacje na urządzenia mobilne. Pozwalają na szybkie i wiarygodne sprawdzenie aktualnych danych dotyczących nie tylko pyłów zawieszonych w powietrzu PM 2.5 i PM 10, ale także innych substancji szkodliwych na zdrowia. Dane prezentowane są najczęściej z najbliższej stacji pomiarowej w danym regionie – stacja wybierana jest automatycznie po włączeniu lokalizacji w urządzeniu. Dość często twórcy tworzą mapy z punktami stacji pomiarowych, bądź pozwalają użytkownikom, żeby sami wybrali tę stację, z której chcą pobierać dane.

Air Visual

Obecnie najbardziej rozbudowana darmowa aplikacja na Androida i iOS obejmująca zasięgiem cały świat. Dane pozyskuje z ponad 10 tysięcy stacji pomiarowych i czytników – nie tylko tych rządowych. Monitoruje stężenie pyłów PM 2.5 i PM 10,a także dwutlenku azotu, ozonu, dwutlenku siarki i tlenku węgla. Sprawdzić można archiwa z danego miesiąca, aktualny pomiar, a także siedmiodniową prognozę zanieczyszczeń. Poziom substancji szkodliwych dla zdrowia można oglądać zarówno na mapie 2D jak i wizualizacji 3D. Do tego dane uzupełnione są o informacje o pogodzie – temperaturze, wilgotności i sile wiatru. Użytkownicy mogą także dowiedzieć się jakie są rekomendacje zachowań dotyczące aktualnych poziomów zanieczyszczeń. Oprócz tego, na Air Visual (https://www.airvisual.com/) możemy sprawdzić aktualizowany na bieżąco ranking najbardziej zanieczyszczonych miast świata według skali indeksu jakości powietrza AQI. Niestety polskie miasta są często w czołówce, tak jak Wrocław i Warszawa w dniu 5 marca 2018 r. (zrzut poniżej). Na stronie użytkownicy mogą także znaleźć dodatkowe newsy i informacje. Aplikacja choć rozbudowana jest prosta w obsłudze i czytelna. W ustawieniach możemy zmienić nie tylko język (wybrać można jeden z kilkunastu, w tym polski), ale też jednostki miary. Mimo dużej ilości źródeł nie ma wielu dużych miast – jak na przykład Aten w Grecji czy Rzymu we Włoszech.

AirVisual - Wrocław na drugim miejscu (dane z 5 marca 2018 r.)

Air Visual - Wrocław na drugim miejscu

Plume Air Report

Prosta i czytelna aplikacja pokazująca dane z najbliższej stacji pomiarowej w sześciostopniowej skali według standardów indeksu jakości powietrza. Jak informują producenci aplikacji, używają informacji z ponad 12 tysięcy rządowych stacji pomiarowych na całym świecie. Oprócz danych dotyczących stężenia pyłów PM 2.5 i PM10 i innych substancji, aplikacja pokazuje średni roczny poziom, a także wyniki dla najlepszego i najgorszego dnia w danym roku. Archiwum sięga tygodnia wstecz i stworzone jest w postaci wykresu nad którym pojawiają się wszystkie szczegółowe informacje. Na podstawie bieżących danych i prognozy pogody, program pokazuje przewidywane zanieczyszczenia na trzy dni do przodu. Aplikacja dostępna jest w języku angielskim. Przeznaczona zarówno na system operacyjny Android jak i OS.

Jakość powietrza w Polsce (GIOŚ)

To bezpłatna aplikacja stworzona przez Główny Inspektorat Środowiska. Wersja stacjonarna dostępna jest pod adresem: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/maps. Dane, które pokazuje pochodzą z automatycznych stacji pomiarowych zbieranych przez Państwowy Monitoring Środowiska. Znajdują się w niej aktualne pomiary pyłów: PM10 i PM 2.5, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), benzenu (C6H6) i ozonu (O3) – oczywiście w zależności, co bada konkretna stacja pomiarowa w danym miejscu. Jeśli użytkownik ma włączoną lokalizację, to aplikacja pokazuje dane z najbliższej stacji. Tę wybrać można też automatycznie. Dane z pomiarów prezentowane są w sześciostopniowej skali jakości powietrza – od bardzo dobrego do bardzo złego. Jeśli zanieczyszczenia powietrza osiągną poziom alarmowy zostaniemy o tym poinformowani. Użytkownicy mogą sprawdzić dane z ponad 160 stacji w całej Polsce.

Jakość powietrza w Polsce (GIOŚ)

Jakość powietrza w Polsce (GIOŚ)

Aplikacja jest prosta, przez co czytelna. Dane aktualizowane są co godzinę, stąd użytkownicy mają bieżący ogląd na zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia powietrza. Aktualizacja oczywiście zależy od publikacji danych przez stację pomiarową – nieraz może dojść do opóźnień. Minusem jest brak archiwum danych. Sprawdzić można tylko trzy dni wstecz. Plusem natomiast dostępność na systemy operacyjne Android i iOS.

Kanarek

Kolejną rodzimą aplikacją jest Kanarek. Program pokazuje dane pobierane z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, które aktualizowane są co około dwie godziny. Jak zapewniają producenci, korzysta jednak ze swoich serwerów, przez co program nie jest zależny od GIOS-u. Użytkownik może wybrać samemu najbliższą stację pomiarową, bądź aplikacja zrobi to automatycznie. Możliwe jest też przeglądanie mapy z zaznaczonymi stacjami. Standardowo dostępny jest wykres zmian stężeń szkodliwych substancji z ostatnich godzin. Dostępne są też powiadomienia o przekraczaniu progu zanieczyszczeń – użytkownik może wybrać, w którym momencie chce zostać powiadomiony. Aplikacja przeznaczona jest dla tych, którzy używają systemu operacyjnego Android. Posiadacze iOS muszą poszukać innego rozwiązania.

Mapa Airly

Polska mapa pokazująca na bieżąco stan powietrza w Polsce. Porównując do wcześniejszych polskich aplikacji, w tym przypadku źródło danych nie ogranicza się jedynie do stacji oficjalnego monitoringu powietrza, ale także ponad 300 sensorów Airly umieszczonych w całej Polsce – nie tylko w największych miastach, ale także mniejszych miejscowościach. Dane z sensorów aktualizowane są w czasie rzeczywistym. Te ze stacji monitoringowych najczęściej co godzinę – choć jak wspomniano przy wcześniejszych aplikacjach, zdarzają się opóźnienia. Twórcy zrezygnowali jednak z włączenia do pomiarów stacje, które nie mierzą pyłów zawieszonych PM. Mapa pokazuje punkty, w których zainstalowane są sensory, a ich kolor odwzorowuje stan jakości powietrza w trzystopniowej skali (zielony – najlepszy, pomarańczowy – dopuszczalny, czerwony – wielokrotne przekroczenie normy). Mapa odświeża się automatycznie co półtora minuty. Dzięki opracowanym algorytmom, użytkownicy mogą również sprawdzić prognozę na następną dobę. Dane dostępne są również dla użytkowników korzystających z systemów API. Sieć sensorów jest cały czas powiększana we współpracy z klientami indywidualnymi i instytucjonalnymi. Przykładowo, ponad miesiąc temu w samym Olsztynie zainstalowano 25 sensorów pokrywających całą powierzchnię miasta. Mapa dostępna jest pod adresem https://map.airly.eu/pl/. Producenci mapy stworzyli także aplikację, która dostępna jest zarówno na system Android, jak i iOS.

Mapa Airly

Mapa Airly

World Air Quality Index

Według danych z lutego 2018 roku, mapa (https://waqi.info/) pokazuje informacje z ponad 10 tysięcy stacji w 800 miastach w 70 krajach świata. Informacje są aktualizowane w czasie rzeczywistym, a potem weryfikowane przez specjalne algorytmy – porównując je na przykład z danymi z sąsiadującymi stacjami. Na mapie oznaczone są punkty pomiaru danych. Kolor punktu zależy od skali indeksu jakości powietrza AQI, a poniżej znajduje się legenda z wyjaśnieniem konkretnych zagrożeń. Po kliknięciu internauta uzyskuje szczegółowe dane dotyczące stężeń pyłów zawieszonych i innych substancji zagrażających życiu. Mapa zawiera także prognozę zanieczyszczeń na następne trzy dni.

Jan Bluz

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018