logo gisplay

TomTom otworzył ośrodek badawczo-rozwojowy w Poznaniu

TomTom otworzył ośrodek badawczo-rozwojowy w Poznaniu (fot. UM Poznania)Firma TomTom, globalny dostawca produktów i usług nawigacyjnych, otworzyła ośrodek badawczo-rozwojowy w Poznaniu, gdzie powstawać będą rozwiązania mapowe dla autonomicznych samochodów. W nowej siedzibie holenderska spółka chce docelowo zatrudnić ponad setkę wykwalifikowanych pracowników.

Poznańskie biuro jest drugim ośrodkiem TomTom w Polsce. Jego pracownicy będą ściśle współpracować ze specjalistami TomTom z Łodzi oraz z innymi ośrodkami firmy na świecie. TomTom pracuje m.in. nad rozwiązaniami, które pozwolą wprowadzić na rynek np. samochody prowadzone przez komputer. Oddział w Poznaniu będzie skupiał się na technologiach informatycznych do pozyskiwania danych z sensorów.

- TomTom odgrywa znaczącą rolę w rozwoju autonomicznej jazdy, mobilności w inteligentnych miastach i aplikacji opartych na chmurze - mówi Harold Goddijn, TomTom CEO & Co-founder. - Poznańscy inżynierowie znacznie przyczynią się do rozwoju tych rozwiązań. Otwarcie kolejnego oddziału naszej firmy w Polsce najlepiej świadczy o tym, jak ważną rolę odgrywają polscy inżynierowie w naszych globalnych strukturach.

Aktualizacja map i związanych z nimi produktów jest skomplikowanym procesem, który wymaga specjalistycznej wiedzy i przetwarzania terabajtów danych. Są wśród nich m.in. ślady GPS, dane z czujników, obrazy i inne dane map wektorowych. Ze względu na złożoność tego procesu, niezbędne jest zaangażowanie wielu ekspertów. Firma chce docelowo zatrudnić w Poznaniu około setki specjalistów: programistów, architektów, inżynierów DevOps, ale także ekspertów IoT, Machine Learning i BigData. Pierwszych kilkunastu już pracuje. Docelowo firma chce zatrudnić ponad setkę wykwalifikowanych pracowników.

- Cieszę się, że otwieramy w Poznaniu biuro firmy, która jest liderem technologicznym w swojej branży - podkreśla dr hab. inż. Andrzej Jaszkiewicz, dziekan Wydziału Informatyki Politechniki Poznańskiej, którego absolwenci znajdą pracę w nowym biurze. - Dzięki tej inwestycji to właśnie w Poznaniu powstawać będą jedne z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych w skali światowej rozwiązania mapowe. Właśnie takie inwestycje powinniśmy przyciągać.

Oddział TomTom w Poznaniu współpracuje także z Biurem Obsługi Inwestorów urzędu miasta Poznania. Firma planuje uruchomienie cyklu zajęć, który ma przygotować uczniów do poszerzania wiedzy informatycznej. Kurs ma się rozpocząć w październiku, a zajęcia będą odbywać się w siedzibie firmy. To jednak nie koniec współpracy z miastem.

- Nawiązaliśmy współpracę z Urzędem Miasta Poznania i nasze wspólne działania będą skupiały się wokół tematów z zakresu smart cities - mówi Grzegorz Leopold, TomTom Poznań Site Owner. - Istotne są też dla nas działania z Politechniką Poznańską, które dotyczą prac badawczo-rozwojowych, z wykorzystaniem machine learning i sztucznej inteligencji.

Siedziba główna TomTom znajduje się w Amsterdamie, firma ma swoje oddziały w 37 krajach. Oferuje zaawansowane mapy cyfrowe, które obejmują 137 krajów.

Źródło: UM Poznania

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018