Droga dla wolnego oprogramowania w geoinformatyce została otwarta

W dniach 13 - 14 maja 2010 roku we Wrocławiu miała miejsce II Konferencja "Wolne oprogramowanie w geoinformatyce", która w tym roku odbyła się pod hasłem "Współczesne trendy i kierunku rozwoju". W porównaniu do spotkania sprzed roku Konferencja zyskała międzynarodowy charakter oraz zgromadziła większą liczbę uczestników.

Konferencja "Wolne oprogramowanie w geoinformatyce - współczesne trendy i perspektywy rozwoju" zorganizowana przez Instytut Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz polski oddział fundacji OSGeo zgromadziła łącznie około 160 słuchaczy i prelegentów. W porównaniu do zeszłego roku nastąpił  istotny wzrost liczby uczestników, jak i czas trwania konferencji (z jednego dnia do dwóch dni).

Pierwsza część konferencji zawierała prezentacje gości zagranicznych, którzy przedstawili możliwości wolnego oprogramowania do budowy SDI w takich krajach jak USA, Hiszpania i Niemcy. Goście z regionu Gombrieno La Rjocha Anna Gracia de Vincuna przedstawili portal SDI, który został finalistą konkursu The Best Practice SDI Award 2009, zorganizowanego przez konsorcjum eSDI-NET+. Finałowa 12 najlepszych portali SDI Europy została wybrana ze 135 serwisów wybranych jako najlepsze w 16 krajach. Od strony technicznej ten wyróżniony serwis charakteryzował się bardzo wysokim udziałem wolnego oprogramowania, które zastosowane zostało do jego budowy.

W części krajowych prezentacji Borys Jurgiel będący członkiem zespołu zajmującego się rozwojem Quantum GIS przybliżył strukturę organizacyjną projektu, który tworzy to oprogramowanie, a Maciej Sieczka przedstawił podobne informacje o zespole realizującym rozbudowę aplikacji GRASS.

Ważnym aspektem Konferencji były bardzo aktywne dyskusje, które szczególnie intensywnie przeprowadzone były podczas sesji plenarnej. Pojawiało się wiele pytań uczestników, które zawierały wątpliwości prawne związane z uwzględnianiem w opracowywanych warunkach przetargowych konieczności użycia wolnego oprogramowania w realizacji zadań dla samorządów i jednostek administracji państwowej. Poruszono też temat prawa do kodów, które tworzone byłby na bazie wolnego oprogramowania przez firmy komercyjne.

Na zakończenie odbyły się warsztaty Quantum GIS oraz GRASS w których udział wzięło około 90 uczestników konferencji. Dużą  popularnością cieszyły się warsztaty z  oprogramowania GRASS, gdzie uczestnicy zostali podzieleni  na dwie grupy - a ostania kończyła zajęcia o godzinie 20.00! Jak na ostatni dzień konferencji to bardzo późno.

Wrocławska konferencja potwierdziła duży potencjał i możliwości wolnego oprogramowania GIS, które pozwala na stworzenie równie rozbudowanych serwisów, jak te które opierają się na rozwiązaniach komercyjnych, a przykład hiszpańskiego portalu pokazuje, że pracując z wolnym oprogramowaniem można sięgać po międzynarodowe wyróżnienia. Podsumowując, można mieć nadzieję, iż konferencja przekonała do odważniejszego korzystania z programów open source w Polsce i że droga dla wolnego oprogramowania została otwarta.

Artur Krawczyk

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser