logo gisplay

Mapy uchodźców

Mapa The Center for Global Development Media przywiązują uwagę głównie do ruchu migrantów i uchodźców w kierunku krajów Europy Zachodniej. Jednak większość ludzi uciekających przed wojną, nędzą i kataklizmami przemieszcza się do ościennych państw sąsiadujących z krajem pochodzenia. W sieci można znaleźć kilka interaktywnych platform, na których analizowane są zarówno najnowsze trendy w migracji, jak i dane nawet z ostatnich 30 lat.

Według danych ONZ na świecie jest około 68 milionów ludzi zmuszonych z różnych powodów do zmiany miejsca zamieszkania, w tym 25 milionów uchodźców. Ukuty w ostatnich latach termin światowy kryzys migracyjny nie jest jednak do końca precyzyjny, bo jak się okazuje, kryzys nie dotyczy całego świata, a przede wszystkim krajów rozwijających się. Około 85 procent migracji ma miejsce do krajów o niskich lub średnich dochodach. Przykładowo, w 2016 roku Stany Zjednoczone przyjęły 273 000 uchodźców, Jordan i Turcja natomiast po ponad 2 800 000.

Konkretne dane można sprawdzić na kilku interaktywnych mapach. The Center for Global Development stworzyło platformę pokazującą liczbę migrantów w 31 z 37 krajów rozwijających, w których jest co najmniej 25 000 uchodźców. Na mapie można przejść do szczegółowych danych konkretnego państwa, a także sprawdzić dane porównujące ludzi mieszkających w obozach jak i rozproszonych po przedmieściach wielkich aglomeracji.

Mapa EarthTime Google

Natomiast EarthTime Google'a opublikowało w ostatnim czasie animowane wizualizację ruchu migrantów na całym świecie. Sprawdzić można dane między 2000 a 2016 rokiem. Istnieje również opcja włączenia wizualizacji, która pokazuje rok po roku jak zmieniała się sytuacja relokacji uchodźców. Mapa posegregowana jest również w konkretne konflikty - tym samym można sprawdzić jak wyglądała migracja w przypadku wojny w Iraku, Afganistanu czy Syrii.

Bank Światowy z kolei opublikował platformę Refugee Population by Country or Territory of Asylum. Mapa jest wizualizacją danych Komisji do spraw Uchodźców przy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dane obejmują okres aż od 1990 do 2016 roku.

JB

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018