logo gisplay

Nowe serwisy mapowe Gdyni

Najciekawsze miejsca w Gdyni możemy teraz zobaczyć z trójwymiarowej perspektywy, z lotu ptaka i czterech stron świata, a nawet porównaj na retromapie, jak miasto zmieniło się na przestrzeni lat. Powstał także nowy portal mapowy miasta .

Trzy nowe narzędzia przygotowane dla Gdyni przez firmę MGGP Aero są już dostępne z poziomu przeglądarki internetowej.

  • Gdynia 3Dwww.gdynia.polska3d.pl - Realistyczna wizualizacja miasta stworzona na podstawie zdjęć lotniczych i nałożonych na nie zdjęć ukośnych. Forma 3D pozwala na przybliżanie, zmianę kąta nachylenia i obracanie dowolnego fragmentu miasta.
  • Gdynia wczoraj i dziśwww.gdynia.retromapy.pl - Retromapy to narzędzie, które pozwala na interaktywne porównywanie ortofotomap z różnych okresów czasowych i przyjrzenie się zmianom w danym miejscu na przestrzeni lat.
  • Zdjęcia pionowe i ukośnewww.gdynia.ukosne.pl - Zdjęcia ukośne dają możliwość przyjrzenia się każdemu miejscu w Gdyni z czterech stron świata oraz z góry, co pozwala na wykonanie pomiaru długości, powierzchni i wysokości. Do tej pory dostępne były tylko zdjęcia lotnicze, które dawały ograniczone możliwości. Dzięki nowym serwisom można w łatwiejszy sposób dokonać podstawowych pomiarów długości, szerokości, powierzchni i wysokości budynków, określić geometrię dachów czy też zbadać wpasowanie nowych obiektów w tkankę miejską oraz określić punkty i osie widokowe.

Nowe narzędzia pomagają urzędnikom także w pracy geodezyjnej, do weryfikacji poprawności innych map. Skorzystać mogą też miejscy planiści, bo przestrzenny ogląd terenu ułatwia prace przy planach zagospodarowania przestrzennego. Inne przykładowe zastosowania to chociażby tworzenie modelu wysokościowego wszystkich budynków i opracowanie kompleksowej mapy hałasu czy symulowanie zasięgów obszarów zalewowych oraz projektowanie i zarządzanie zasobami drogowymi.

Nowy Portal Mapowy Miasta Gdyni

Urząd Miasta zachęca także do skorzystania z nowego Portalu Mapowego Miasta Gdyni, gdzie można m.in. przejrzeć dane ewidencji gruntów i budynków, warstwy analityczne jak struktura własności gruntów, można też dokonać wydruków wybranej treści mapy. Wszystko pod adresem https://nasze.miasto.gdynia.pl/.

Źródło: UM Gdyni

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018