logo gisplay

Wizualizacja rekordowych temperatur na mapie

Wizualizacja rekordowych temperatur na mapieOstatnie lato było kolejnym, w którym na całym świecie zarejestrowano rekordy najwyższych temperatur powietrza. Jest to następny podważalny dowód na spowodowane przez człowieka globalne ocieplenie. O skali zjawiska można przekonać się przeglądając animacje na mapie świata.

Na witrynie Axios.com można obejrzeć animowaną mapę wszystkich rekordów ciepła przekroczonych tego lata. Dane na mapie pochodzą z bazy danych Berkeley Earth - organizacji non-profit, która monitoruje temperatury na Ziemi. Wizualizacja obejmuje wyniki między początkiem maja a końcem lipca. Animacja pozwala sprawdzić poszczególne dni, a na jej końcu pokazane są wszystkie miejsca na raz.

To, co wyraźnie rzuca się w oczy to fakt, że większość rekordów zostało odnotowanych na północnej półkuli. W Norwegii 17 lipca zarejestrowano nową najwyższą temperaturę, która wyniosła 33,5 stopni Celsjusza. W Omanie w miejscowości Quriyat odnotowano najwyższą najniższą temperaturę dobową - która przez 24 godziny nie spadła poniżej 42.6 stopni Celsjusza. W Kalifornii natomiast zarejestrowano najgorętszy lipiec w historii pomiarów. W określanym jako najgorętsze miejsce na Ziemi Death Valley w Kaliforni temperatura osiągnęła 53 stopnie Celsjusza przez cztery dni z rzędu (światowy rekord wynosi 58 stopni Celsjusza i odnotowany został w 1922 roku na pustyni Al-Azizji w Libii).

JB

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018