logo gisplay

O ile wzrosła średnia temperatura w twoim mieście, odkąd się urodziłeś?

O ile wzrosła średnia temperatura w twoim mieście, odkąd się urodziłeś? New York Times stworzył wirtualną platformę, na której można sprawdzić, jak globalne ocieplenie wpłynęło na poziom temperatur w niemalże każdym mieście na świecie. Dane można porównać z tymi nawet z przed ponad sześćdziesięciu lat. By udowodnić, że globalne ocieplenie nie dotyczy tylko egzotycznych i odległych miejsc, platforma pokazuje, jak temperatura zmienia się w naszym lokalnym otoczeniu.

Amerykański dziennik postanowił obrazowo pokazać tempo globalnego ocieplenia. A nic nie wytłumaczy tempa zjawiska, jak możliwość porównania ich z miejscami, które znamy od urodzenia. Tym samym, każdy może sprawdzić jak w czyimś rodzinnym mieście rosła średnia liczba dni w roku, w których termometr pokazywał więcej niż 32 stopnie Celsjusza. Żeby jeszcze dobitniej spersonalizować dane, można to sprawdzić od roku swojego roku urodzenia. Dodatkowo, symulacja pokazuje, jak temperatury będą rosły w następnych latach i na jakim poziomie będą, gdy będziesz mieć np. osiemdziesiąt lat.

Dane pokazane są na wykresie zaczynającym się w 1960 roku, w którym najpierw dowiadujemy się jaka liczba dni z powyżej 32 stopniami Celsjusza była w roku naszego urodzenia, a jaka jest dziś. Przykładowo, we Wrocławiu w 1988 roku takich dni było około siedmiu. Dziś jest ich średnio 11, a za pięćdziesiąt lat ma być nawet 21. Jeśli chodzi o Warszawę, w 1988 roku takich dni było 12, obecnie jest 23 a za pięćdziesiąt lat nawet 33 dni w roku. W bazie danych są też mniejsze miejscowości, niemalże z całego świata.

Analiza dla The New York Times została przeprowadzona przez grupę naukowców z the Climate Impact Lab, obejmującą uczonych z University of Chicago, Rutgers University, University of California w Berkeley.

Strona dostępna jest pod tym linkiem

JB

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018