logo gisplay

O ile wzrosła średnia temperatura w twoim mieście, odkąd się urodziłeś?

O ile wzrosła średnia temperatura w twoim mieście, odkąd się urodziłeś? New York Times stworzył wirtualną platformę, na której można sprawdzić, jak globalne ocieplenie wpłynęło na poziom temperatur w niemalże każdym mieście na świecie. Dane można porównać z tymi nawet z przed ponad sześćdziesięciu lat. By udowodnić, że globalne ocieplenie nie dotyczy tylko egzotycznych i odległych miejsc, platforma pokazuje, jak temperatura zmienia się w naszym lokalnym otoczeniu.

Amerykański dziennik postanowił obrazowo pokazać tempo globalnego ocieplenia. A nic nie wytłumaczy tempa zjawiska, jak możliwość porównania ich z miejscami, które znamy od urodzenia. Tym samym, każdy może sprawdzić jak w czyimś rodzinnym mieście rosła średnia liczba dni w roku, w których termometr pokazywał więcej niż 32 stopnie Celsjusza. Żeby jeszcze dobitniej spersonalizować dane, można to sprawdzić od roku swojego roku urodzenia. Dodatkowo, symulacja pokazuje, jak temperatury będą rosły w następnych latach i na jakim poziomie będą, gdy będziesz mieć np. osiemdziesiąt lat.

Dane pokazane są na wykresie zaczynającym się w 1960 roku, w którym najpierw dowiadujemy się jaka liczba dni z powyżej 32 stopniami Celsjusza była w roku naszego urodzenia, a jaka jest dziś. Przykładowo, we Wrocławiu w 1988 roku takich dni było około siedmiu. Dziś jest ich średnio 11, a za pięćdziesiąt lat ma być nawet 21. Jeśli chodzi o Warszawę, w 1988 roku takich dni było 12, obecnie jest 23 a za pięćdziesiąt lat nawet 33 dni w roku. W bazie danych są też mniejsze miejscowości, niemalże z całego świata.

Analiza dla The New York Times została przeprowadzona przez grupę naukowców z the Climate Impact Lab, obejmującą uczonych z University of Chicago, Rutgers University, University of California w Berkeley.

Strona dostępna jest pod tym linkiem

JB

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018