logo gisplay

Jakie jest prawdopodobieństwo, że trafi nas meteoryt?

Programiści z platformy Displayr stworzyli mapę pokazującą, gdzie najczęściej spadają meteoryty. Okazuje się, że według statystyk najbardziej narażeni są mieszkańcy Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wciąż jednak prawdopodobieństwo trafienia przez skałę z kosmosu jest mniejsze, niż porażenie piorunem.

Mapy udostęnione w serwisie  Displayr opracowano na podstawie danych NASA Meteorite Landing. Pokazują one miejsca uderzeń meteorytów, z informacjami o dacie kolizji i nawet wadze obiektów z kosmosu. Baza danych NASA zawiera ponad 45 tysięcy przypadków, Displayr przeanalizował 1107 z nich.

Na wizualizacji można sprawdzić lokalizacje. Miejsca oznaczone są za pomocą trójwymiarowego wektora - im jaśniejszy, tym dawniej miało miejsce uderzenie, jeśli linia jest dłuższa, tym obiekty był większy. Okazało się natomiast, że aż 145 przypadków miało miejsce w USA, na drugim miejscu były Indie z 124 meteorytami.

Dane NASA potwierdzają także, że prawdopodobieństwo trafienia meteorytem jest mniejsze, niż śmierć w tornado, w wyniku uderzenia piorunem i w wypadku samochodowym. Wciąż jednak jest większe, niż... wygrana na loterii.

Inną wizualizacją jest Visualizing Meteorites across Spatial & Temporal Attributes. Trójwymiarowa platforma pokazuje kolizje meteorytów z Ziemią podzielone na dziesięciolecia. Miejsca uderzeń oznaczone są za pomocą wektora, jego grubość natomiast odzwierciedla wielkość obiektu, a kolor poszczególny typ.

JB

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018