logo gisplay

Carbon Brief – interaktywna mapa świata pokazująca globalne ocieplenie

CarbonBriefTemperatury na całym świecie już podniosły się z powodu globalnego ocieplenia. Dzięki mapie Carbon Brief możemy sprawdzić, w jakim tempie wzrosły nie tylko w miejscu naszego zamieszkania, ale także w każdym zakątku świata. Mapa pokazuje dane od 1850 roku i jak będą rosnąć w następnych latach, aż do końca stulecia.

Po kliknięciu na konkretną lokaliację na mapie, użytkownik może sprawdzić wzrost temperatury od połowy dziewiętnastego stulecia oraz estymacje wzrostu do 2100 roku. Po prawej stronie mapy znajduje się szczegółowy wykres historii temperatur, oraz ich predykcja w następnych latach. Użytkownik może także pobrać bazę użytych danych z konkretnego regionu.

Przykładowo, w Nowym Jorku temperatura wzrosła o 1.7 stopnia Celsjusza, a do końca stulecia może wzrosnąć jeszcze o 5.2 stopnia Celsjusza. W Londynie natomiast temperatura wzrosła o 1.2 stopnia Celsjusza, a do 2100 roku o kolejne 4.5 stopnia. To samo dotyczy innych wielkich metropolii na całym świecie: w Paryżu zarejestrowano wzrost o 1.4 stopnia Celsjusza, w Tokio o 1.3 stopnia Celsjusza, a w Kairze o 1.6 stopnia Celsjusza.

Drastyczna zmiana klimatu dotyczy również naszego kraju. W Warszawie od 1850 roku temperatura wzrosła aż o 1.8 stopnia Celsjusza i do końca stulecia może wzrosnąć nawet o kolejne 5.8 stopnia Celsjusza! W regionie Trójmiasta przez ostatnie 120 lat temperatura wzrosła o 1.5 stopnia Celsjusza, a do końca tego stulecia może wzrosnąć nawet o kolejne 5.6. We Wrocławiu temperatura wzrosła już o 1.7 stopnia Celsjusza i być może wzrośnie o kolejne 5.7 przez następne osiemdziesiąt lat.

Dane do stworzenia interaktywnej platformy pochodzą z Berkeley Earth Surface Temperature Project. Poziomy temperatur zostały zebrane z ponad 30 tysięcy lądowych stacji pomiarowych oraz tysięcy statków, boi i innych systemów monitorujących na morzach i oceanach.

Estymacja przyszłych temperatur natomiast została stworzona dzięki Coupled Model Intercomparison Project. Do jej stworzenia użyto kilku różnych modeli. Jak zapewniają twórcy mapy, estymacje zawierają pewne niewiadome. Stąd między innymi predykcje podane są w zakresach i czasem występują dość znaczące różnice między poszczególnymi modelami.

Link do mapy CarbonBrief

JB

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018