logo gisplay

Baby Map – mapa świata pokazująca narodziny dzieci w czasie rzeczywistym

Baby MapŚwiatowy przyrost naturalny i przeludnienie są tematem, który nierozłącznie powraca przy okazji dyskusji o globalizacji. Obecnie na świecie jest około 7,4 miliarda ludzi. Według prognoz ONZ w 2042 będzie nas już około 9 miliardów. Najwięcej ludzi rodzi się obecnie w Chinach i Indiach. Wizualizacja Neal.fun w obrazowy sposób pokazuje tempo przyrostu ludności na Ziemi.

Portal Neal.fun opublikował mapę Baby Map, która jest mapą świata z obrysami państw. Za każdym razem, gdy dane państwo zaświeci się na żółto, oznacza, że urodziło się w nim dziecko. Poniżej mapy znajduje się lista z państwami i liczbą dzieci, które się urodziły się odkąd włączyliśmy stronę.

Mapa w ciekawostkowy sposób pokazuje tempo przyrostu naturalnego na Ziemi oraz miejsca, gdzie jest on największy. Oczywiście na pierwszych dwóch miejscach znajdują się prawie bez przerwy Indie i Chiny. I nic w tym dziwnego. Oba te kraje są obecnie najludniejszymi państwami na świecie. W Indiach jest obecnie około 1,34 mld ludzi (17,5 proc. populacji Ziemi), a w Chinach 1,4 mld (18,2 proc. populacji Ziemi).

Na trzecim miejscu już po kilku sekundach pojawia się Nigeria naprzemiennie z Pakistanem. Pokazuje to też zmieniające się trendy w tempie przyrostu naturalnego poszczególnych państw, bo Nigeria obecnie jest na siódmym, a Pakistan na piątym miejscu w liczbie ludności (przed nimi znajdują się odpowiednio Stany Zjednoczone i Indonezja, a na 6 miejscu jest Brazylia).

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018