Powstaną mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego

Za kilka lat ukończone zostaną mapy zagrożenia i ryzyka powodziowego dla Polski. Opracowanie map związane jest z implementacją do polskiego systemu tzw. Dyrektywy Powodziowej Unii Europejskiej z 2007 r.

Statystyki powodziowe, tak w samej Europie, jak i na świecie, mogą wzbudzać niepokój. Tylko w Europie w XX wieku powodzie pochłonęły 9500 ofiar, dotknęły dalsze 10 milionów osób i były przyczyną strat szacowanych na około 70 miliardów euro.

Mając na uwadze narastające każdego roku zagrożenie wystąpieniem zjawisk ekstremalnych, Unia Europejska w 2004 r. rozpoczęła prace nad nowym prawem dotyczącym powodzi. Efektem tych prac jest powstanie Dyrektywy Powodziowej (opublikowanej jesienią 2007 roku), której nadrzędnym celem jest ograniczanie ryzyka powodziowego i zmniejszanie następstw powodzi w państwach Unii Europejskiej. Wprowadzenie Dyrektywy odbywać się będzie w trzech etapach, w których państwa członkowskie zobligowane są do sporządzenia:

  1. Wstępnej oceny ryzyka powodziowego do grudnia 2011 roku,
  2. Map zagrożenia i map ryzyka powodziowego do grudnia 2013 roku,
  3. Planów zarządzania ryzykiem powodziowym do grudnia 2015 roku.

Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego maja być sporządzone dla obszarów, na których stwierdzi się istnienie dużego ryzyka powodziowego, wyznaczonych na podstawie wstępnej oceny ryzyka powodziowego (I etap).

Na mapach tych mają być wskazane obszary, w których prawdopodobieństwo powodzi jest:

  • niskie (w tym obszary, na których powódź będzie miała charakter zdarzenia ekstremalnego);
  • średnie (występowanie powodzi nie częściej niż co 100 lat);
  • a także wysokie.

Mapy zagrożenia powodziowego mają przedstawiać zasięg powodzi, zgodnie z ww. scenariuszami; głębokość wody lub poziom zwierciadła wody, tam gdzie stosowne; oraz tam gdzie jest to właściwe, prędkość przepływu wody lub odpowiednie natężenie przepływu wody. Uzupełnieniem map zagrożenia powodziowego będą szacunkowe mapy ryzyka powodziowego, określające potencjalne szkody związane z powodzią. Muszą one uwzględniać informacje na temat szacunkowej liczby mieszkańców potencjalnie dotkniętych powodzią, rodzaju działalności gospodarczej i ważnych instalacjach na danym obszarze, jak też inne, istotne dla konkretnego obszaru informacje dodatkowe.

W Polsce przepisy unijne w zakresie ochrony przeciwpowodziowej wprowadzi nowelizacja prawa wodnego (projekt nowelizacji), nad którą pracuje Ministerstwo Środowiska od grudnia ubiegłego roku. Jednak już teraz rozpoczęły się pracę nad mapami. Na razie wykonywana jest ortofotomapa, na którą nakładane będą  wszystkie istotne dane: od liczby mieszkańców przez rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej po ujęcia wody pitnej. Dzięki mapie będzie można błyskawicznie kompilować, przerabiać najróżniejsze dane i dzięki temu zobaczyć np. cyfrową symulację powodzi i możliwych zniszczeń.

Mapy opracują Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej przy współpracy z IMGW. Mapy powstaną w siedmiu etapach, na początek dla terenu górnej Wisły i Nysy Kłodzkiej. Projekt w znacznej częścii finansowany będzie z pieniędzy Unii Europejskiej.

Na podstawie map do końca 2015 r. sporządzone zostaną plany zarządzania ryzykiem powodziowym. Plany te, skoordynowane na poziomie obszaru dorzecza, muszą obejmować wszystkie aspekty zarządzania ryzykiem powodziowym, w szczególności działania ukierunkowane na zapobieganie, ochronę i właściwe przygotowanie, w tym prognozowanie powodzi i systemy wczesnego ostrzegania, z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych obszarów dorzecza.

źródło: KM, KZGW

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser