logo gisplay

Nastroje antyeuropejskie na mapie

Nastroje antyeuropejskie na mapieKomisja Europejska udostępniła mapę pokazującą poparcie dla partii przeciw i za integracją europejską w poszczególnych krajach wspólnoty. Wizualizacja przedstawia dane z wszystkich państw Unii. Co ciekawe, bynajmniej najbardziej zawiedzionym krajem UE nie jest Wielka Brytania.

W światowych mediach wciąż jest głośno o zbliżającym się Brexicie i ewentualnych dalszych losach Unii Europejskiej. W poszczególnych krajach coraz większą popularność zdobywają partie populistyczne często głośno optujące za dezintegracją i powrotem granic. Oczywiście najgłośniejszym przykładem jest Wielka Brytania, która w referendum z 2016 roku zdecydowała się opuścić wspólnotę.  Dyskusja na ten temat trwa w kolejnych krajach.

Warto jednak przyjrzeć się jakie są faktycznie nastroje antyeuropejskie w poszczególnych krajach. Komisja Europejska udostępniła mapę z wynikami ostatnich wyborów w każdym kraju Unii. Mapę można przybliżyć i sprawdzić w konkretnej jednostce administracyjnej odpowiadającej wielkością powiatowi jaki procent głosów stanowiły te oddane na partie wyraźnie sprzeciwiające się idei integracji.  Dostępne są dane z aż 63 000 takich jednostek w 28 krajach UE. Dane pochodzą z krajowych instytucji odpowiedzialnych za przeprowadzanie wyborów.

Na podstawie tych danych można dojść do ciekawych obserwacji. I wcale najbardziej zawiedzionym integracją krajem nie jest Wielka Brytania. Coraz większą popularność zdobywają partie sprzeciwiające sie integracji w krajach skandynawskich, Francji,  północnej części Włoch czy w biedniejszych wschodnich Niemczech. 

Murem za integracją wciąż stoją kraje byłego bloku wschodniego: Polska, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria. Za Wspólnotą są też: Hiszpania, Irlandia, Szkocja, Chorwacja, południe Włoch i Belgia.

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018