logo gisplay

Nastroje antyeuropejskie na mapie

Nastroje antyeuropejskie na mapieKomisja Europejska udostępniła mapę pokazującą poparcie dla partii przeciw i za integracją europejską w poszczególnych krajach wspólnoty. Wizualizacja przedstawia dane z wszystkich państw Unii. Co ciekawe, bynajmniej najbardziej zawiedzionym krajem UE nie jest Wielka Brytania.

W światowych mediach wciąż jest głośno o zbliżającym się Brexicie i ewentualnych dalszych losach Unii Europejskiej. W poszczególnych krajach coraz większą popularność zdobywają partie populistyczne często głośno optujące za dezintegracją i powrotem granic. Oczywiście najgłośniejszym przykładem jest Wielka Brytania, która w referendum z 2016 roku zdecydowała się opuścić wspólnotę.  Dyskusja na ten temat trwa w kolejnych krajach.

Warto jednak przyjrzeć się jakie są faktycznie nastroje antyeuropejskie w poszczególnych krajach. Komisja Europejska udostępniła mapę z wynikami ostatnich wyborów w każdym kraju Unii. Mapę można przybliżyć i sprawdzić w konkretnej jednostce administracyjnej odpowiadającej wielkością powiatowi jaki procent głosów stanowiły te oddane na partie wyraźnie sprzeciwiające się idei integracji.  Dostępne są dane z aż 63 000 takich jednostek w 28 krajach UE. Dane pochodzą z krajowych instytucji odpowiedzialnych za przeprowadzanie wyborów.

Na podstawie tych danych można dojść do ciekawych obserwacji. I wcale najbardziej zawiedzionym integracją krajem nie jest Wielka Brytania. Coraz większą popularność zdobywają partie sprzeciwiające sie integracji w krajach skandynawskich, Francji,  północnej części Włoch czy w biedniejszych wschodnich Niemczech. 

Murem za integracją wciąż stoją kraje byłego bloku wschodniego: Polska, Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria. Za Wspólnotą są też: Hiszpania, Irlandia, Szkocja, Chorwacja, południe Włoch i Belgia.

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
GIS Challenge 2019
29-31.05.2019 (Kraków)
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018