logo gisplay

Wrocław wdroży system lokalizacji wolnych miejsc parkingowych dla autokarów

Wrocław wdroży system lokalizacji wolnych miejsce parkingowe dla autokarów (fot. UM Wrocławia)Wrocław zakończył pierwszy w Polsce projekt badawczy polegający na stworzeniu systemu detekcji zajęcia miejsc parkingowych dla autokarów. Dzięki temu, za pomocą prostej aplikacji, kierowcy autobusów turystycznych łatwiej znajdą najbliższe wolne miejsca parkingowe. 

Projekt realizowany był w ramach programu CityLab przez 8 miesięcy, właśnie się zakończył i potwierdzono jego skuteczność. Miasto tworzyło go wspólnie z firmami ReviveMachines, NaviParking i Emitel. Efektem tej wspólnej pracy jest pierwszy w Polsce kompleksowy projekt: łączący sieć LoRa, czujniki na parkingach dla autokarów, aplikację i platformę dla zarządców parkingów.

W ramach projektu zamontowano 52 sensory na parkingach czasowych, na których postój autokarów jest możliwy do 15 minut, i na parkingach odstawczych, gdzie czas postoju jest nieograniczony.

Projekt objął swym zasięgiem prawie połowę wszystkich dostępnych parkingów dla autokarów zlokalizowanych w rejonie największych atrakcji turystycznych w centrum i okolicach ZOO: m.in. na ul. Ofiar Oświęcimskich, Łaciarskiej, Świętokrzyskiej, Purkyniego czy Wybrzeżu Słowackiego.

Weryfikacja, czy dane miejsce parkingowe jest zajęte lub dostępne odbywa się za pomocą wykrywania zmian naturalnego pola magnetycznego ziemi zaburzanego przez pojazdy. Informacje z zamontowanych czujników przekazywane są do stacji bazowych operatora, a dalej do aplikacji. Sama komunikacja radiowa odbywa się w sieci LoRa WAN, czyli rozległej, niskoenergetycznej sieci radiowej.

- Testy wypadły pomyślnie, dlatego przekazujemy to rozwiązanie do wdrożenia. Chcemy żeby we Wrocławiu taki system działał. Przed nami postępowanie przetargowe w trybie konkurencyjnym. W czerwcu powinniśmy ruszyć z całą procedurą - mówi Robert Bednarski, dyrektor Biura SmartCity i Zarządzania Projektami Urzędu Miejskiego.

Oprócz ułatwienia pracy kierowcom autobusów turystycznych system będzie miał również wpływ na poprawę bezpieczeństwa, upłynnienie ruchu pojazdów w centrum miasta i ograniczenie emisji spalin.

Źródło: UM Wrocławia

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018