logo gisplay

Nietypowe mapy największych miast. Co interesuje turystów, a co mieszkańców?

Nietypowe mapy największych miast. Co interesuje turystów, a co mieszkańców?Artysta Eric Fischer opracował serię map największych miast, które pokazują różnicę w postrzeganiu - i fotografowaniu - miasta z punktu widzenia obu grup. Praca zatytułowana „Mieszkańcy i turyści” gromadzi mapy 136 największych i najczęściej odwiedzanych miast na świecie – znajdziemy tu m.in. Nowy Jork, Berlin, Rio de Janeiro, Hongkong czy … Warszawę.

Źródłem danych do map były zdjęcia umieszczane na Twitterze: informacje o nich zostały zebrane w latach 2010–2013 i choć nie są aktualne, to dość dokładnie odzwierciedlają aktywność mieszkańców i turystów (nowe atrakcje turystyczne powstają przecież niezbyt często). Metodologia projektu zakłada, że osoby, które tweetowały z tego samego miasta w ciągu jednego miesiąca, to jego mieszkańcy, natomiast turyści tweetowali głównie z innej lokalizacji.

Czerwone kropki na mapie wskazują zdjęcia wykonane przez turystów, natomiast niebieskie kropki pokazują zdjęcia wykonane przez mieszkańców.

Dzięki mapie Warszawy zauważamy, że największym zainteresowaniem turystów cieszy się m.in. zoo, stare miasto, Pałac Kultury i Nauki, Stadion Narodowy, Okęcie czy Łazienki, natomiast mieszkańcy najczęściej wrzucali na Twittera nowy odcinek autostrady S8.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Różne oblicza Gospodarki Przestrzennej
2510.2019
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018