logo gisplay

Facebook udostępnił edytor map wykorzystujący sztuczną inteligencję

RapiDFacebook udostępnił edytor map RapiD, który przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji ma automatyzować i przyspieszyć proces tworzenia map projektu OpenStreetMap.

Nad edytorem RapiD Facebook pracował podobno dwa lata. Narzędzie ma przede wszystkim usprawnić mapowanie obszarów trudno dostępnych, m.in w Afryce, Azji czy Ameryce Południowej, gdzie pokrycie danymi OSM jest bardzo ubogie.

"W połączeniu z OpenStreetMap tworzymy narzędzia, które, mamy nadzieję, umożliwią społeczności OSM szybsze i dokładniejsze mapowanie. W tym celu wykorzystaliśmy sztuczną inteligencję do przewidywania cech obrazów satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, która dostępna jest w naszym narzędziu do edycji map RapiD. W połączeniu z działaniami humanitarnymi na skalę globalną, mamy nadzieję, że RapiD pomoże zrealizować naszą wizję bardziej zjednoczonego świata" - czytamy na stronie projektu.

Edytor na podstawie zdjęć satelitarnych (udostępnionych przez amerykańską firmę Maxar Technologies) automatycznie identyfikuje drogi, pokazując je w fioletowym kolorze. Drogi już wcześniej naniesione oznaczone są kolorem białym. Użytkownik może je następnie edytować, przypisując im odpowiednie cechy: kategorię, ograniczenie prędkości, nawierzchnię itp. Edytor pozwala także na dodawanie miejsc POI oraz budynków czy zaznaczania większych obszarów, jak parki czy jeziora.

Najciekawszą funkcją jest wspomniana automatyczna identyfikacja dróg. Jak informują twórcy, zastosowany w edytorze model sztucznej inteligencji opiera się na 34-warstwowej głębokiej sieci neuronowej (DNN). Facebook swój pomysł wykorzystał już m.in. w Tajlandii, gdzie w ten sposób zmapowano drogi o długości ponad 300 tys. mil. Projekt udało się skończyć w ciągu 18 miesięcy - to znacznie szybciej niż gdyby setka wolontariuszy miała mapować taki obszar "ręcznie" - podkreśla Facebook.

Więcej o projekcie Facebooka oraz link do edytora RapID znajdziemy na stronie https://mapwith.ai

 

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018