logo gisplay

Mapa z poezją do posłuchania, czyli twórcy czytają swoje utwory

Poetry Sound LibraryPoetry Sound Library to światowa mapa poetów czytających własne wiersze. Dzięki niej możemy słuchać setek głosów nieżyjących już osób oraz podobnie licznie reprezentowanych współczesnych twórców z całego świata.

Sama mapa cechuje się intuicyjnym interfejsem i wykorzystuje dane Google Maps, na których znacznikami naniesiono imiona i nazwiska poszczególnych artystów. Wystarczy wybrać nazwisko z listy po prawej stronie lub znacznik na mapie, by po dwukliku usłyszeć wybranego twórcę. Co ważne, każdy poeta czyta w swoim rodzimym języku. Miłym dodatkiem jest zamieszczenie krótkich informacji o artystach, choć niektóre zawierają kuriozalne spostrzeżenia (wystarczy wspomnieć, że Czesław Miłosz określony jest jako poeta… litewski!).

Poetry Sound Library to projekt non-profit, którego założeniem jest promowanie głosu poetów. Jest to o tyle ciekawe doświadczenie, że poza samym słowem obcujemy z materialnym zapisem głosu konkretnego twórcy. Dodatkowo na stronie umieszczona jest galeria „portretów głosowych”, czyli wielokolorowych spektrogramów z analizy głosu konkretnego człowieka – te wizualizacje są oryginalnym i fascynującym zapisem graficznym czegoś tak indywidualnego, jak mowa poszczególnego człowieka.

Dodatkowo na mapach umieszczono również czerwone znaczniki oznaczające archiwa czy festiwale – dzięki nim zostajemy przekierowani do zewnętrznych witryn.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018