logo gisplay

Wizualizacja trzęsień ziemi na zdjęciach satelitarnych

Tym razem przedstawiamy coś nieco odmiennego niż zwykle, bowiem będą to zdjęcia z Google Earth, obrazujące zmiany krajobrazu w okolicy miejscowości Ridgecrest przed i po trzęsieniu ziemi określonych jako 7.1 wg skali Richtera.

Na stronie internetowej Los Angeles Timesa możemy zapoznać się z gifami, które dokumentują powierzchnię ziemi przed i po katastrofie.

O wyjątkowości tych zdjęć świadczy fakt, że objęty trzęsieniem obszar jest niemal pozbawiony roślinności i śladów działalności człowieka (poza wstrząsającymi zdjęciami dokumentującymi autostradę, rozsypaną niczym poszarpane puzzle), co pozwala nam dokładnie prześledzić spustoszenia spowodowane przez żywioł. Dzięki pracy jednego naukowca powstały najbardziej widowiskowe zestawienia - zostały one stworzone za pomocą zdjęć z Google Earth i DigitalGlobe przez greckiego geologa, Sotirisa Valkaniotisa, który współpracuje z National Observatory of Athens.

trzesienia animacjaPrzesunięcia ziemi widoczne z lotu ptaka są ostrzeżeniem dla położonej na styku płyt tektonicznych Kalifornii, która w wyniku podobnej katastrofy może stracić zaopatrzenie w wodę czy elektryczność – jak poważne miałoby to skutki wystarczy przypomnieć, że sama południowa część stanu jest zamieszkiwana przez 22 miliony osób, a woda doprowadzana jest jedynie z trzech naturalnych zbiorników.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018