logo gisplay

Mapa Windy.com – pożary w Amazonii, stężenie CO i większe problemy w tle

Mapa Windy.com – pożary w AmazoniiW serwisie Windy.com możemy zobaczyć stężenie tlenku węgla na obszarze Brazylii powstające na skutek ostatnich pożarów amazońskich lasów.

Amazońskie lasy, określane nie bez przesady mianem „płuc ziemi”, stoją w ogniu. O ile przyczyny tego wydarzenia są ciągle niejednoznaczne (prezydent Brazylii Jair Bolsonaro sugerował, że za jego wywołanie odpowiadają organizacje pozarządowe, natomiast ekolodzy widzą w tym planowe oczyszczenie ziemi pod hodowlę bydła), to w pożarze tak gigantycznych połaci lasu deszczowego nikt nie widzi dzieła przypadku.

O skali zagrożenia i zmianach, jakie odczujemy wszyscy (wystarczy przypomnieć, że lasy Amazonii odpowiadają za wytwarzanie 20 proc. tlenu na ziemi) wyśmienicie mówi mapa przygotowana przez Windy.com, obrazująca stężenie CO2 na obszarze Brazylii. Dzięki tej wizualizacji łatwo nam uświadomić sobie skalę zagrożenia, a słowa o dymie z pożarów rozciągających się niemal nad połową Brazylii nabierają mniej abstrakcyjnego znaczenia.

Mapa barwami odcieni czerwieni i czerni obrazuje stężenie CO, które pokrywa się z obszarami amazońskich lasów – największe punkty zapalne mają kolor czerwony. Już teraz powierzchnia zmian może być porównywalna z obszarem Polski. Dla szerszego kontekstu warto dodać, że kluczem do zrozumienia powagi sytuacji nie jest samo CO, ale bezpowrotne straty w ilości drzew, oddających tlen do atmosfery: to właśnie te zmiany odczujemy na skalę masową.

Mapa ujawnia mimochodem większe zagrożenia:

  • ogromne ilości CO emitowane w Chinach, przekraczające powierzchnię tych z Brazylii;
  • duże emisje na wschodnim wybrzeżu USA;
  • duże emisje blisko połowy Wielkiej Brytanii, części Holandii i Belgii;

Co do naszego kraju: mapa wskazuje jedynie niewielkie emisje w południowej Polsce.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018