• Grzegorz Szczypa

Geo Art, czyli jak niemiecka artystka wykorzystuje zdjęcia satelitarne do swoich prac

Obraz „Krajobrazy w ruchu I” Znudzeni Pop Artem czy Street Artem? Czas na Geo Art! Choć samo określenie brzmi niezbyt zachęcająco, to kryją się pod nim interesujące idee, niebanalne wykonanie i cała masa estetycznych wrażeń.

Niemiecka fotograf i malarka Susen Reuter, która zajmuje się szeroko pojętą sztuką fotografii – nie stroni od motywów podróżniczych, portretów, drobnych elementów natury – i obrazem (tworzy ciekawe kompozycje, formalnie kojarzące się choćby z dokonaniami Pollocka, choć mniej chaotyczne), zainspirowana zdjęciami satelitarnymi, stworzyła cykl dzieł, które możemy określić mianem Geo Artu.

Geo Art powstał dzięki mariażowi wspomnianej artystki z prof. Christiane Schmullius, niemieckiej geodetki, współpracującej m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną, która udostępniła malarce zdjęcia satelitarne. Owocem współpracy sztuki i nauki są intrygujące obrazy, oparte na radarowych zdjęciach satelitarnych, które poza pięknem samej sztuki oddziałują na nas przekazem na temat zmian, jakie zachodzą na naszej planecie.

Powyżej przykładowy obraz „Krajobrazy w ruchu I”, który powstał na podstawie zdjęcia Parku Narodowego Krugera, wykonanego przez prom kosmiczny Endeavour w 1994 roku. Dane radarowe analizowała prof. Schmullius, zaznaczając obszar powodziowy. Charakterystyczna kolorystyka zobrazowania radarowego i wyraźnie widoczne sieci rzeczne stały się źródłem inspiracji dla dzieła sztuki.

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser