logo gisplay

Geo Art, czyli jak niemiecka artystka wykorzystuje zdjęcia satelitarne do swoich prac

Obraz „Krajobrazy w ruchu I” Znudzeni Pop Artem czy Street Artem? Czas na Geo Art! Choć samo określenie brzmi niezbyt zachęcająco, to kryją się pod nim interesujące idee, niebanalne wykonanie i cała masa estetycznych wrażeń.

Niemiecka fotograf i malarka Susen Reuter, która zajmuje się szeroko pojętą sztuką fotografii – nie stroni od motywów podróżniczych, portretów, drobnych elementów natury – i obrazem (tworzy ciekawe kompozycje, formalnie kojarzące się choćby z dokonaniami Pollocka, choć mniej chaotyczne), zainspirowana zdjęciami satelitarnymi, stworzyła cykl dzieł, które możemy określić mianem Geo Artu.

Geo Art powstał dzięki mariażowi wspomnianej artystki z prof. Christiane Schmullius, niemieckiej geodetki, współpracującej m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną, która udostępniła malarce zdjęcia satelitarne. Owocem współpracy sztuki i nauki są intrygujące obrazy, oparte na radarowych zdjęciach satelitarnych, które poza pięknem samej sztuki oddziałują na nas przekazem na temat zmian, jakie zachodzą na naszej planecie.

Powyżej przykładowy obraz „Krajobrazy w ruchu I”, który powstał na podstawie zdjęcia Parku Narodowego Krugera, wykonanego przez prom kosmiczny Endeavour w 1994 roku. Dane radarowe analizowała prof. Schmullius, zaznaczając obszar powodziowy. Charakterystyczna kolorystyka zobrazowania radarowego i wyraźnie widoczne sieci rzeczne stały się źródłem inspiracji dla dzieła sztuki.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018