logo gisplay

Mapa ukrywania dochodów w rajach podatkowych

Mapa ukrywania dochodów w rajach podatkowychWiele razy słyszeliśmy o potężnych międzynarodowych koncernach, które do mistrzostwa opanowały sztukę ukrywania pieniędzy dzięki wykorzystaniu tak zwanych „rajów podatkowych”. Omawiana dziś mapa wizualizuje skalę strat poszczególnych państw, z których firmy uciekają z podatkiem, zamiast płacić je w miejscu swojej działalności.

Międzynarodowe firmy ukrywają prawie 40% zysków w rajach podatkowych. Dzięki interaktywnej mapie (missingprofits.world) możemy łatwo dowiedzieć się, ile poszczególne kraje tracą z podatku dochodowego, który realnie powinny otrzymywać. Okazuje się, że polityka większości państw, polegająca na daleko idących ustępstwach podatkowych w stosunku do największych firm, w nadziei zmobilizowania ich do opodatkowania na miejscu,  przyniosła fiasko – nawet w USA rząd traci około 17% wpływów z podatku! W przypadku Polski okazuje się, że należymy do średniaków pod względem ilości procentów utraconych dochodów z podatku – nasz rezultat wynosi > 8%, a mniej niż 20%.

Ta sama mapa dokładnie lokalizuje wspomniane już raje podatkowe, do których należą m.in. Malta, Andora, Irlandia czy Cypr, a z mniej oczywistych – Bermudy i Bahama.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018