logo gisplay

Katowice stworzą mapę największych trucicieli

W ramach walki ze smogiem katowicki ratusz zamierza stworzyć mapę największych trucicieli, czyli przestrzenną bazę kotłów węglowy, w którym spala się śmieci lub paliwa złej jakości.

- Jeden kocioł węglowy, w którym spala się śmieci lub paliwa złej jakości produkuje więcej trujących substancji niż kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kotłów w których spala się wysokiej jakości paliwo. Dlatego jednym z naszych kluczowych zadań będzie stworzenie mapy największych trucicieli – a następnie doprowadzenie do tego, by wymienili stary kocioł węglowy na ekologiczne źródła ogrzewania – mówi Mariusz Sumara, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Katowicach.

W jaki sposób będzie powstawać mapa?

– Będziemy bazować na różnych danych. Z jednej strony funkcjonujący od blisko roku, największy w Polsce system badania jakości powietrza AWAIR dostarcza nam szczegółowych danych ze 127 lokalizacji. To pozwala identyfikować niewielkie obszary w których jakość powietrza jest gorsza niż dla całego miasta. Przykładowo na podstawie zebranych danych można powiedzieć, że powietrze jest gorsze w Kostuchnie i Podlesie a lepsze w Tysiąclecia i Paderewskiego – podkreśla wiceprezydent Mariusz Skiba.

– Na wskazania czujników nałożymy zgłoszenia wpływające od mieszkańców do Straży Miejskiej oraz lokalizacje, w których strażnicy wręczali mandaty za spalanie śmieci. Tym samym chcemy doprowadzić do tego, by w każdej dzielnicy miasta zlokalizować 100 największych trucicieli i następnie skupić nasze wysiłki na tym, by właśnie w tych lokalizacjach zostały priorytetowo wymienione stare kotły – dodaje wiceprezydent i przypomina, że urzędnicy nie tylko będą mogli prosić, ale też wymagać. Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa śląskiego od ROK będzie obowiązywać zakaz używania najgorszych kotłów tzw. bezklasowych. Z informacji posiadanych przez urzędników wynika, że często najwięksi truciciele posiadają właśnie kotły bezklasowe.

W ramach walki ze smogiem, poza stworzeniem bazy największych trucicieli, katowicki ratusz planuje także inwentaryzację źródeł ciepła w całym mieście, a także wprowadzenie zmian do uchwały antysmogowej, by jeszcze lepiej odpowiadała na zapotrzebowanie mieszkańców.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018