Krakowskie spotkanie z INSPIRE

Wczoraj (21 czerwca) w Urzędzie Miasta Krakowa rozpoczęło się dwudniowe, VI Ogólnopolskie Sympozjum z cyklu Krakowskie Spotkania z INSPIRE. Tematem tegorocznego spotkania jest "Polska infrastruktura informacji przestrzennej jako komponent INSPIRE". Seminarium zainaugurował Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

"Fakt, że spotkania INSPIRE organizowane są od początku - a więc od sześciu lat - w Krakowie jest rzeczą naturalną. Nasze miasto ma wielowiekowe tradycje związane z podwalinami pod geodezję. To właśnie w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim, 369 lat temu utworzona została pierwsza w Polsce Katedra ucząca studentów podstaw geometrii praktycznej, czyli dzisiejszej geodezji. W naszym mieście znajdują się dwie wyższe uczelnie kształcące ok. 1 500 geodetów i kartografów: Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Rolniczy. Rocznie kończy te studia około 250 absolwentów" - mówił Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który od 6 lat wspiera Spotkania z INSPIRE.

Spotkania wpisały się już na stałe w krakowski kalendarz. Co roku uczestniczy w nich prawie 200 osób reprezentujących dziedziny, z którymi geodezja współdziała. Dotychczasowe sympozja miały charakter interdyscyplinarny, podejmowane były zagadnienia związane z ochroną środowiska, zarządzaniem kryzysowym, dziedzictwem kulturowym czy społeczeństwem informacyjnym. Spotkania są źródłem wiedzy o INSPIRE oraz forum wymiany poglądów na temat wykorzystywania informacji przestrzennej na potrzeby rozwoju społecznego i gospodarczego Polski.

Ten rok jest czasem szczególnym dla INSPIRE. Obecnie, po kilku latach przygotowań i po dwóch latach od przyjęcia przez Parlament Europejski i Radę Dyrektywy ustanawiającej Infrastrukturę Informacji Przestrzennej w Europie, Polska rozpoczyna budowę INSPIRE. Pierwsza faza działań - polegająca na wprowadzeniu postanowień Dyrektywy do porządku prawnego - już została zakończona. Przez Sejm RP została przyjęta ustawa o Infrastrukturze Informacji Przestrzennej, implikując tym samym zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym. Organizowane w tym roku w Krakowie Ogólnopolskie Sympozjum będzie okazją do wnikliwej analizy i poszukiwania skutecznych opracowań krajowych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych składających się na wdrożenie dyrektywy w Polsce.

W programie tegorocznego Sympozjum pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Bogdana Neya przewidziano sześć sesji, podczas których wybitni specjaliści wygłoszą referaty m.in. na temat wdrożenia INSPIRE - stanu obecnego i przyszłości, czy kierunków modernizacji geodezji i kartografii w Polsce. Sesjom towarzyszyć będzie dyskusja panelowa.

W kolejnych dwóch dniach czerwca odbędzie się z kolei Międzynarodowa 4. Konferencja INSPIRE Komisji Europejskiej. To spotkanie będzie poświęcone problemom budowy infrastruktury informacji przestrzennej w Unii Europejskiej.

Organizatorem VI Ogólnopolskiego Sympozjum z cyklu Krakowskie Spotkania INSPIRE jest Urząd Miasta Krakowa przy współudziale Polskiego Towarzystwa Informacji Przestrzennej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Akademii Górniczo - Hutniczej im. Stanisława Staszica, Okręgowego Przedsiębiorstwa Geodezyjno - Kartograficznego w Krakowie Sp. z o.o.

Źródło: UM Krakowa

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser