• gisplay.pl

Koronawirus a zanieczyszczenie powietrza

W Chinach po wprowadzeniu kwarantanny i ograniczeniu przemieszczania się wyraźnie spadła emisja dwutlenku azotu (fot. NASA)Czy koronawirus ma coś wspólnego z zanieczyszczeniem powietrza? Okazuje się, że tak. Wprowadzone w związku z epidemią ograniczenie aktywności gospodarczej oraz podróży doprowadziły do znacznego spadku emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

W Chinach po wprowadzeniu kwarantanny, w tym m.in. ograniczeniu ruch lotniczego i samochodowego oraz zamknięciu fabryk, wyraźnie spadła emisja dwutlenku azotu. Widać to dobrze na mapach opublikowanych przez NASA. Pierwsza z nich pokazuje emisje w okresie od 1 do 20 stycznia. Druga przedstawia zanieczyszczenie w okresie od 10-25 lutego, już po wybuchu Covid-19 i wprowadzeniu kwarantanny.

Podobna sytuacja ma miejsce w Włoszech. Tym razem na animacji udostępnionej przez Europejską Agencję Kosmiczną widać wyraźnie mniejszą emisję, po tym jak włoski rząd wprowadził na północy kraju strefy kwarantanny, zakazy podróży, a także zgromadzeń publicznych oraz zawieszone zostały wydarzenia sportowe i kulturalne. Dane zebrane zostały przez satelitę Copernicus Sentinel-5P i pokazują emisję od 1 stycznia do 11 marca br.

Na podstawie tych samych danych z Sentinela Cristina Vrinceanu z Uniwersytetu w Nottingham stworzyła jeszcze inną mapę, gdzie też porównała emisję NO2 w okresie poprzedzającym wybuch COVID-19 i podczas epidemii.

 

Nasze patronaty

XXIII Ogólnopolskie Sympozjum Fotogrametryczno-Teledetekcyjne
18-20 września 2024
INTERGEO 2023
10-12 października 2023
VIII Forum BioGIS
29-30.11.2023
GIS Day w Stolicy
23 listopada 2023

Quizy mapowe

Gdzie leży ten kraj?
Puzzle z mapą świata
Jaki to kraj?
Quiz WORLDLE - Jaki to kraj?
Wersja dla zaawansowanych
Geoquiz historyczny
EOGuesser