logo gisplay

Mapy Googla w czasie rzeczywistym

Przeglądając internet coraz częściej napotykamy na mapy, które wyświetlają dane w czasie rzeczywistym. Tym samym czas uzyskania informacji został skrócony do zera. Ma to istotne znaczenie, gdyż w wielu sytuacjach informacja podana z opóźnieniem nie ma już najmniejszej wartości. Stąd  coraz większa popularność takich serwisów, gdzie możemy sprawdzić za ile przyjedzie autobus lub zobaczyć aktualne położenie samolotów czy statków. Poniżej prezentujemy mapy w czasie rzeczywistym, tzw. Real Time Maps oparte na mapach Googla.

Najpopularniejsze są mapy prezentujące aktualny ruch komunikacji publicznej. Jedną z nich jest mapa Live Helsinki Transit Map - mapa komunikacji miejskiej Helsinek. Możemy na niej znaleźć aktualne położenie wszystkich tramwajów i autobusów. Klikając na ikonkę autobusu rozwija się menu z rozkładem, który jest na bieżąco aktualizowany. Rozkład możemy również wyszukać po przystankach. Mapa dostępna w trzech wersjach językowych -  fińskiej, szwedzkiej i angielskiej.
 
Mapa komunikacji miejskiej Helsinek

Podobnie funkcjonuje mapa komunikacji tramwajowej Zuricha - map.local.ch. Tutaj dodatkowo wrażenie realności potęgują ikony wyglądające jak prawdziwe poruszające się tramwaje. Warto odwiedzić też takie aplikacje jak NextBus - mapę komunikacji San Francisco czy Chicago Transit Authority Map - mapę komunikacji Chicago.

Imponująca jest też mapa Swiss Trains, gdzie widok pociągu oparty jest  na rozkładzie jazdy pociągów,  a nie czasie rzeczywistym. Jednak zakładajac, że szwajcarskie pociągi chodzą jak szwajcarskie zegarki, to można przypuszczać, że mapa pokazuje ich aktualne położenie. Ciekawą funkcja jest śledzenie pociągu z widoku lotu ptaka. Aby ja uruchomić należy kliknąć na dany pociąg, otworzy się  menu z rozkładem jazdy, następnie należy kliknąć okienko - "Follow".


W serwis Flyrader możemy śledzić samoloty. Mapa obejmuje głównie Szwecję, ale także samoloty przelatujące nad Norwegią, Danią, północnym obszarem Niemiec, a także w dużej części nad obszarem Polski. Klikając na interesujący nas  samolot możemy dowiedzieć się jakie jest jego aktualne położenie, wysokość, prędkość, trasa lotu, a także jaki to model samolotu.
Podobne mapy to GMaps Flight Trackera - obejmuje tylko największe porty USA oraz North American Flight Trackera - obejmuje USA i Kanadę.

Mapa serwisu Flyrader
 
Marinetraffic.com to  witryna, na której  możemy zobaczyć ruch statków na całym świecie. Widoczne są tu m.in statki pasażerskie, towarowe, tankowce, jachty. Obszar mapy możemy ograniczyć do morza, zatoki lub konkretnego portu. Możemy również wyszukać statek znając jego nazwę. Z podobnych map można zobaczyć Hi-Def San Francisco - mapę statków w Zatoce San Francisco oraz na Isle of Wight Live Ship Tracking.


MarrineTraffic - mapa pokazyjaca ruch statków
 

Duże wrażenie robi serwis - Real Time Satellite Tracking - śledzący sztuczne satelity Ziemi. Pozwala on na ustalenie pozycji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, satelitów pogodowych i wojskowych. W serwisie znajdują się też listy najpopularniejszych i najnowszych obiektów.