logo gisplay

ClimateWizard - sprawdź jaka będzie temperatura za kilkadziesiąt lat.

ClimateWizard to portal mapowy przedstawiająca zmiany klimatyczne na naszym globie w ciągu ostatnich 50 lat, a także prognozę wzrostu temperatury oraz ilości opadu w najbliższym stuleciu.  Prognozy prezentowane są w skali roku lub poszczególnych miesięcy i opierają się na rożnych modelach cyrkulacji mas powietrza i zmian klimatu.

 

ClimateWizard to wspólny projekt Uniwersytetów Waszyngton i Południowego Misisipi oraz amerykańskiej organizacji ochrony przyrody - The Nature Conservancy. Serwis umożliwia prześledzenia zmian temperatury i ilości opadu w ostatnim pięćdziesięcioleciu XX w. Dane możemy wyszukiwać dla poszczególnych państw, a w przypadku USA dla każdego stanu. Do wyboru mamy dwie mapy: średniej temperatury oraz mapy zmian w okresie do 1951 do 2001 roku. Dla każdego kraju zamieszczony jest też wykres. I tak dla Polski wzrost temperatury w ostatnim pięćdziesięcioleciu XX w. wyniósł średnio 0,02 C° na rok, co w skali 50 lat daje wzrost temperatury o 1 C°. Wzrost ilości opadu nie był już tak drastyczny i wyniósł zaledwie kilka milimetrów średnio dla całego kraju. 

 Wykres średniej rocznej temperatury powietrza Polski w latach 1951 - 2001 
 

ClimateWizard zamieścił również prognozy zmian klimatycznych w najbliższym stuleciu, na podstawie których możemy sprawdzić o ile wzrośnie temperatura powietrza i opad w 2050 i w 2100 roku (tylko USA). Jak wynika z prognoz dla Polski, największy wzrost temperatury odnotuje się w północno-wschodniej części kraju i może on wynieść aż 3 C°. Natomiast w obszarach górskich i na wybrzeżu przewiduje się większy opad, nawet o 100 mm.

 

 Prognoza zmian ilości opadu atmosferycznego dla Polski w 2050 roku

 

 

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018