logo gisplay

Mapy zanieczyszczenia powietrza Street View

Google opublikował pierwsze mapy zanieczyszczeń powietrza, opracowane na podstawie danych zebranych przez samochody Street View.

Pilotażowy program Google wykorzystujący pojazdy Street View do monitorowania jakości powietrza ruszył w 2015 roku w kilku amerykańskich miastach. We współpracy z organizacją Environmental Defense Fund (EDF) oraz firmą Aclima w wybranych samochodach Street View zainstalowano specjalne czujniki, które zbierały dane dotyczące poziom stężenia m.in. tlenku azotu, dwutlenku azotu oraz dwutlenku węgla.

Pierwszy efekt pomiarów możemy już teraz oglądać na udostępnionej na stronie EDF mapie Oakland, miasta leżącego na wschodnim brzegu zatoki San Francisco w północnej Kalifornii. Jest to jedno z kilku miejsc, które wzbudziły zainteresowanie Google, ze względu na wysoki poziom zanieczyszczeń w okolicy, gdzie znajdują się domy, szkoły czy place zabaw. Poziom zanieczyszczenia przedstawiono na mapie kropkami, których kolor informuje nas o stężenia gazu w danym miejscu. Dane zbierane był w ciągu dnia w dni powszednie, średnio 30 razy dla każdej z ulic.

Opublikowane wyniki pokazują potencjał mapowania jakości powietrza przy wykorzystaniu pojazdów Street View. Jak informuje Google, w ciągu roku zebrano 3 miliony pomiarów z dróg o łącznej długości 14 tysięcy mil. Zakładając, że koncern z Mountain View będzie chciał na szerszą skalę realizować ten pomysł, może to być największy zbiorów danych o jakości powietrza.

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018