logo gisplay

Street View w kosmosie

Na Mapach Google pojawiły się zdjęcia panoramiczne wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To pierwszy raz, kiedy robiono panoramy Street View poza planetą Ziemią.

Zdjęcia wykonał Thomas Pesquet, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, który spędził pół roku w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MSK) jako inżynier lotów. Wrócił na Ziemię w czerwcu 2017 roku.

Z uwagi na niektóre ograniczenia związane z życiem i pracą w kosmosie nie było możliwe, aby wykonać zdjęcia Street View wykorzystując standardowe narzędzia Google. Dlatego zespół Street View współpracował z NASA w Johnson Space Center w Houston w Teksasie oraz z Marshall Space Flight Center w Huntsville w Alabamie, by zaprojektować taką metodę zbierania fotografii, która działa w stanie nieważkości, przy użyciu lustrzanek cyfrowych i sprzętu już obecnego na pokładzie MSK. Następnie zrobiłem w kosmosie nieruchome zdjęcia, które zostały wysłane na Ziemię i połączone razem tak, by powstał obraz stacji kosmicznej w 360 stopniach. Następnie do fotografii dodano adnotacje - pomocne, krótkie notki, które pojawiają się w trakcie zwiedzania MSK.

 

Nasze patronaty

II edycja Konkursu Geoinformatycznego Politechniki Warszawskiej
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GIS w Stolicy 2018
Zaplanuj swoją przestrzeń i zdobądź indeks PW
VII Forum BioGIS

Galeria

XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018