logo gisplay

Artykuł 13 dyrektywy o prawie autorskim zagraża projektowi OpenStreetMap

Stowarzyszenie OpenStreetMap przeciwko artykułowi 13 dyrektywy o prawie autorskimNa blogu OpenStreetMap Foundation opublikowano post krytykujący artykuł 13 dyrektywy o prawie autorskim, który może stawiać pod znakiem zapytania działalność OSM w obecnej formie.

Artykuł 13  to najbardziej kontrowersyjny pomysł w całej reformie prawa autorskiego w Unii Europejskiej. Ma on na celu rozszerzenie odpowiedzialności prawnej na właścicieli serwisów umożliwiających udostępnianie treści przez użytkowników (online content sharing service providers) oraz wymuszenie stosowania mechanizmów blokujących udostępniane przez użytkowników dane w przypadku łamania prawa autorskiego chronionych treści.  

W praktyce oznacza to wprowadzenie w serwisach obowiązkowego filtrowanie wszystkich treści zamieszczanych przez użytkowników. Według OpenStreetMap Foundation bardzo trudno będzie wprowadzić w projekcie OSM mechanizmy filtrowania  danych mapowych wprowadzanych przez tysiące wolontariuszy z całego świata.  Przede wszystkim zastosowanie profesjonalnych filtrów wymagać będzie ogromu pracy i może być zbyt kosztowne dla niekomercyjnego projektu jakim jest OSM. Ponadto wprowadzenie filtrów wydłuży proces weryfikacji danych, co przełoży się na aktualność map, co jest obecnie największą zaletą OpenStreetMap. 

Dlatego OpenStreetMap Foundation apeluje o aktywny udział w protestach i przekonywanie europosłów ze swojego okręgu do głosowanie przeciwko dyrektywie. Do protestu przyłączyło się także Stowarzyszenie OpenStreetMap Polska. Głosowanie już 26 marca.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Nasze patronaty

Międzynarodowa Konferencja Studentów Geodezji
23-29-06.2019
II konferencja użytkowników QGIS
25-26.05.2019 (Kraków)
I Krajowe Forum Użytkowników LiDAR
22-23.10.2019 r. (Sękocin Stary)
VII Forum BioGIS
Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 (Wrocław)
Dni Otwarte DKS

Galeria

Informacja Przestrzenna nowym IMPULSEM dla rozwoju lokalnego
23.05.2019 Wrocław
XVII Wyprawa BARI - Jordania 2018
GISforum 2018